Trwa ładowanie...
d1812ut

JLL: Zapowiada się kolejny dobry rok na rynku inwestycji biurowych poza stolicą

Warszawa, 20.02.2015 (ISBnews) - Wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych w Polsce poza Warszawą wyniosła rekordowe ponad 440 mln euro w 2014 roku. Transakcje o największej wartości - 260 mln euro - zarejestrowano w Krakowie. Według dyrektora Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w firmie JLL Tomasza Pucha bieżący rok również będzie dobry dla rynku inwestycji biurowych poza stolicą.

Share
d1812ut

?Uwzględniając transakcje sfinalizowane w ostatnich tygodniach, takie jak Baltic Business Center w Gdyni, jak również te ogłoszone pod koniec 2014 r. z finalizacją planowaną na 2015 r. - jak np. Dominikański we Wrocławiu - oraz toczące się rozmowy, spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla rynku inwestycji biurowych poza Warszawą" - powiedział Puch, cytowany w komunikacie.

Rok 2014 był najbardziej aktywnym w historii transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą. Wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych wyniosła ponad 440 mln euro. Jest to wynik wyższy zarówno od wolumenu z 2013 r. (156 mln euro), jak i najlepszego dotychczasowego wyniku - 346 mln euro w 2006 r. Transakcje o rekordowej wartości zarejestrowano w Krakowie, chociaż wzrost aktywności inwestycyjnej dał się zauważyć również we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach, podano również.

"Wśród miast regionalnych najbardziej wyróżnił się Kraków, gdzie zrealizowano transakcje o wartości 260 mln euro - więcej niż suma wolumenów transakcji biurowych w stolicy Małopolski z poprzednich siedmiu lat" - dodał Puch.

d1812ut

Wysoka aktywność inwestorów poza Warszawą jest wypadkową kilku czynników. Z jednej strony wynika z tego, że Warszawa jest coraz droższa, a po flagowych transakcjach coraz mniej dużych produktów jest aktualnie do kupienia, z drugiej zaś z coraz większej dojrzałości rynków biurowych poza stolicą i zaufania, jakim cieszą one się wśród inwestorów. Do wzrostu znaczenia aglomeracji (poza Warszawą) na inwestycyjnej mapie Polski przyczyniła się rosnąca liczba nowoczesnych projektów biurowych zabezpieczonych długoletnimi umowami najmu oraz wysoki popyt generowany głównie przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który cechuje zwykle duży wolumen wynajmowanej powierzchni, podkreśla firma.

JLL podaje również, że największą transakcją zrealizowaną w 2014 r. poza Warszawą była sprzedaż przez Grupę Buma Quattro Business Park w Krakowie na rzecz Starwood Capital Group. Innymi znaczącymi transakcjami były m.in.: sprzedaż przez Peakside Centrum Biurowego Lubicz w Krakowie na rzecz Griffin Group, sprzedaż budynków biurowych z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ we Wrocławiu (Quattro Forum), Poznaniu (Winogrady Business Center), Łodzi (Red Tower) i Gdyni (Alfa Plaza) do Octava FIZAN czy sprzedaż Green Day we Wrocławiu przez Skanska do GLL.

(ISBnews)

d1812ut

Podziel się opinią

Share
d1812ut
d1812ut