JP Morgan obniżył prognozy PKB dla Polski
JP Morgan obniżył prognozę PKB dla Polski na 2012 r. o 0,4 pkt proc., do 2,4 proc., a także na 2013 r. o 0,5 pkt proc., do 2,1 proc. Bank spodziewa się, że skala redukcji stóp będzie wyższa niż zakładał i do połowy 2013 r. wyniesie łącznie 75 punktów bazowych.
Głównym powodem obniżki prognoz - w ocenie banku - jest gorsza perspektywa dla inwestycji w dobra trwałe. Bank przewiduje, że PKB w trzecim kw. 2012 r. wyniesie 2,0 proc. w ujęciu rocznym, a w czwartym kw. spadnie o 1,5 proc. rdr.
"Duże obciążenie wyniku PKB redukcją zapasów powinno ulec pewnemu odwróceniu w najbliższych kwartałach, sprzedaż finalna będzie nadal słabnąć, dynamika PKB poniżej trendu utrzyma się" - napisano w komentarzu.
Bank zauważa, iż nieoczekiwanie silne spowolnienie umocni zwolenników umiarkowanej polityki pieniężnej w Radzie Polityki Pieniężnej. Na posiedzeniu we wrześniu nie spodziewa się jednak ruchu, ponieważ inflacja jest znacznie powyżej celu NBP.
JP Morgan przewiduje, że pierwsza obniżka stóp nastąpi w październiku lub listopadzie br.
RPP podwyższyła stopy procentowe w maju o 25 pb. Najważniejsza z nich wynosi 4,75 proc.
Zdaniem analityków rząd zmieni podejście w polityce fiskalnej i przyjmie mniej wymagające wskaźniki redukcji deficytu finansów publicznych. W 2013 r. ma wynieść - ich zdaniem - 3-3,2 proc. PKB wobec 2,2 proc. przyjętych w planie konwergencji z kwietnia.
W komentarzu do danych JP Morgan stwierdził, że "gospodarka w szybkim tempie szuka nowego punktu równowagi" - popyt krajowy słabnie na rzecz eksportu netto, będącego w drugim kw. jedynym czynnikiem wzrostu.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w drugim kw. 2012 roku o 2,4 proc. rok do roku wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w pierwszym kw. 3,5 proc. - podał w czwartek GUS. Inwestycje wzrosły o 1,9 proc., a popyt krajowy spadł o 0,2 proc. rdr.