Trwa ładowanie...
d1x9lpw
usa

JPMorgan zapłaci 5,1 mld za wprowadzenie w błąd inwestorów

Największy bank w USA JPMorgan Chase w ramach ugody z amerykańską Federalną Agencją Finansowania Nieruchomości (FHFA) zgodził się wypłacić odszkodowania na sumę 5,1 mld dolarów w związku z oskarżeniem o wprowadzenie w błąd inwestorów w latach 2005-2007.
Share
JPMorgan zapłaci 5,1 mld za wprowadzenie w błąd inwestorów
Źródło: Thinkstockphotos
d1x9lpw

FHFA, która nadzoruje pracę dwóch instytucji finansowych udzielających kredyty hipoteczne: Fanny Mae (Federal National Mortgage Association, FNMA) i Freddy Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation, FHLMC), ogłosiła ugodę w piątek. Wciąż trwają negocjacje dotyczące porozumienia z ministerstwem sprawiedliwości w Waszyngtonie.

JPMorgan między 2005 a 2007 sprzedał Fanny Mae i Freddy Mac listy zastawne na kredyty obciążone dużym ryzykiem o łącznej wartości 33 mld dolarów. Po załamaniu się rynku nieruchomości w 2007 roku ich wartość drastycznie spadła.

Dzięki ugodzie Freddy Mac otrzyma 2,74 mld USD, Fanny Mae - 1,26 mld dolarów. Ponadto obie instytucje dostaną 1,1 mld USD za pożyczki sprzedane przed kryzysem.

d1x9lpw

W następstwie kryzysu na rynku nieruchomości FNMA i FHLMC znalazły się na skraju bankructwa. Uratował je rządowy program pomocowy i obecnie znów przynoszą zyski.

We wrześniu 2011 roku FHFA zaskarżyła 18 instytucji finansowych w sprawie sprzedaży hipotecznych listów zastawnych Fanny Mae i Freddy Mac.

Śledztwo przeciw JPMorgan toczyło się od kilku miesięcy. Do tej pory żaden amerykański bank nie zgodził się na tak wysokie koszty ugody.

d1x9lpw

Podziel się opinią

Share
d1x9lpw
d1x9lpw