Trwa ładowanie...
d4fo5w7
d4fo5w7

JSW i GIG mają list intencyjny ws. wspólnego programu badawczego

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Główny Instytut Górnictwa (GIG) podpisały w Katowicach list intencyjny dotyczący wspólnego programu badawczego na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii eksploatacji węgla oraz rewitalizacji terenów pogórniczych, podała JSW. W maju br. powinny być gotowe cele i harmonogram działań dotyczących współpracy.
Share
d4fo5w7

Program badawczy ma na celu utrzymanie konkurencyjności i bezpieczeństwa polskiego sektora paliwowo-energetycznego poprzez transfer najlepszej wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii.

"Współpraca sygnatariuszy umożliwi realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych JSW SA i GIG w zakresie wdrażania nowych technologii zwiększających efektywność i bezpieczeństwo robót górniczych, wdrażania skutecznych metod i technologii wspomagających procesy rekultywacji terenów pogórniczych oraz unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej" - czytamy w komunikacie.

Prace badawcze obejmą również zagadnienia identyfikacji i waloryzacji zdegradowanych terenów pogórniczych oraz opracowywanie planów przywracania ich do obiegu gospodarczego oraz ograniczanie negatywnego wpływu prowadzonej działalności wydobywczej na środowisko.

d4fo5w7

"Bardzo ważnym elementem programu badawczego jest zwiększenie efektywnej produkcji węgla koksowego dzięki wdrożeniu nowoczesnych i bezpiecznych technologii prac górniczych, uwzględniających ich optymalny wpływ na środowisko naturalne" - powiedział prezes JSW Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że cele programu są spójne z tworzoną strategią JSW na lata 2018-2030, która ma na celu budowę pozycji spółki jako europejskiego lidera rynku odpornego na przejściowe wahania koniunkturalne.

JSW podała, że główne cele programu badawczego obejmować będą w szczególności opracowanie i wdrożenie systemów eksploatacji węgla z wykorzystaniem obudowy kotwowej i kombajnów typu continuos miner. Program badawczy zajmie się również rozwojem technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z wykorzystaniem obudowy kotwowej oraz eksploatacji węgla z pokładów o wysoce stromym nachyleniu. Istotnym celem programu badawczego będzie także opracowanie wieloletniego programu rewitalizacji terenów po zakończonej działalności KWK Krupiński.

"Podpisany dokument otwiera drogę do dalszych prac, mających na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań zwiększających innowacyjność oraz produktywność w JSW. Główny Instytut Górnictwa posiada ogromny potencjał intelektualno- naukowy i chce dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca będzie skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzysta nie tylko największy producent węgla koksowego w UE, ale cała branża oraz lokalne społeczeństwo" - powiedział naczelny dyrektor GIG Stanisław Prusek, cytowany w komunikacie.

Do maja br. Jastrzębska Spółka Węglowa i Główny Instytut Górnictwa przygotują cele i harmonogram działań dotyczących współpracy.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

(ISBnews)

d4fo5w7

Podziel się opinią

Share
d4fo5w7
d4fo5w7