JSW: Trzy spółki węglowe w 2013 r. zatrudnią ok. 6,5‑7 tys. osób

Uzupełnią w ten sposób odejścia górników na emerytury

JSW: Trzy spółki węglowe w 2013 r. zatrudnią ok. 6,5-7 tys. osób

Takie dane przedstawiciele spółek węglowych podali podczas piątkowej konferencji górniczej w Katowicach, zorganizowanej przez Wydawnictwo Górnicze i Radio Katowice.

Największa górnicza spółka, zatrudniająca ponad 60 tys. osób Kompania Węglowa, do końca lipca tego roku przyjęła już ok. 3 tys. nowych pracowników. Do końca roku liczba ta wzrośnie do ok. 5 tys. Podobna liczba młodych górników ma znaleźć pracę w kopalniach spółki w 2013 r.

- Utrzymujemy zatrudnienie na stabilnym poziomie mniej więcej 60 tys. ludzi; co roku odchodzi i przybywa ok. 5 tys. pracowników. Zainteresowanie jest duże, stosunek ilości oczekujących do zatrudnianych to około dziesięć do jednego - powiedział szef pionu produkcji Kompanii Węglowej Leszek Kloc.

Jastrzębska Spółka Węglowa - jak podał jej prezes Jarosław Zagórowski - w przyszłym roku przyjmie, w miejsce odchodzących górników, ok. 800-1000 nowych pracowników. Zadeklarował, że firma mogłaby zatrudniać więcej osób, gdyby mogła korzystać z większej elastyczności w sposobie zatrudniania.

- 50 proc. naszych kosztów, to koszty stałe związane z wynagrodzeniami pracowników, Kartą Górnika itp. Te relacje są dziś zbyt sztywne; potrzebne są zmiany - wówczas byłaby większa odwaga w zatrudnianiu młodych ludzi - ocenił Zagórowski.

Jego zdaniem, sztywne regulacje potęgują opór przed zatrudnianiem młodych ludzi - stąd polityka polegająca głównie na uzupełnianiu zatrudnienia w miejsce osób odchodzących na emerytury. - Trzeba rozluźnić ten gorset - apelował prezes JSW.

Katowicki Holding Węglowy zamierza w przyszłym roku zatrudnić porównywalną do tegorocznej liczbę osób, między 700 a 1000. - Będzie to uzależnione m.in. od wielkości wydobycia węgla i struktury kosztów - poinformował wiceprezes holdingu Artur Trzeciakowski. Wskazał, że w klasach górniczych, nad którymi patronat sprawuje KHW, uczy się ok. 800 przyszłych górników.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że w ostatnich latach nastąpiła stabilizacja zatrudnienia w górnictwie, branża zgłasza też nowe potrzeby w tym zakresie. W drugim półroczu br. w urzędach pracy było ponad 430 ofert pracy w dziale "górnictwo i wydobywanie", o połowę więcej niż przed rokiem. W tym dziale zarejestrowanych jest 1,8 tys. bezrobotnych, którzy wcześniej mieli pracę - to ledwie 1 proc. wszystkich takich bezrobotnych.

Urzędy pracy szacują, że śląskie górnictwo bezpośrednio i pośrednio daje pracę dla ok. 0,5 mln osób, zatrudnionych bezpośrednio w kopalniach oraz w firmach kooperujących. Sama Kompania Węglowa kooperuje z ok. 7 tys. firm, z czego ok. 4,8 tys. na Śląsku i w Małopolsce.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (73)