Trwa ładowanie...
d35bx29

JSW zrealizuje wszystkie planowane inwestycje górnicze - prezes

15.11. Katowice (PAP) - Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie zamierza redukować poziomu inwestycji w części górniczej, natomiast w części koksowniczej chce dostosowywać je...

Share
d35bx29

15.11. Katowice (PAP) - Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
nie zamierza redukować poziomu inwestycji w części górniczej, natomiast w części koksowniczej chce dostosowywać je do potrzeb rynkowych - zadeklarował we wtorek prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Uczestniczący we wtorkowym forum węglowym w Katowicach prezes wyjaśnił, że strategiczne dla spółki inwestycje górnicze są długotrwałe i będą konsekwentnie realizowane, natomiast te w części koksowniczej trwają znacznie krócej i można planować je bardziej elastycznie, w zależności od zapotrzebowania rynkowego.

Po trzech kwartałach 2011 r. nakłady inwestycyjne JSW na rzeczowe aktywa trwałe wyniosły 965,1 mln zł.

d35bx29

Zagórowski zapewnił, że firmie nie brakuje środków na inwestycje, a prowadzone z bankami wstępne rozmowy na temat ewentualnej przyszłej emisji obligacji wartości ok. 1 mld zł, służą jedynie rozeznaniu - jak mówił - "na ile i jak szybko JSW mogłaby sięgnąć po takie finansowanie, gdyby była taka potrzeba". Obecnie - według prezesa - nie ma konkretnych potrzeb i planów w tym zakresie.

JSW - jak powiedział prezes - koncentruje się obecnie na maksymalizacji produkcji węgla, aby obniżyć jego koszty jednostkowe.

Pytany o perspektywę rozwiązania w tym roku części z ponad 240-milionowych rezerw, zawiązanych wcześniej na sporny podatek od podziemnych wyrobisk, Zagórowski podtrzymał wcześniejszą opinię, że większa ich część może być w tym roku rozwiązana.

"Jako zarząd chcemy je rozwiązać i myślę, że przed końcem roku rozwiążemy. Nie wiemy jednak, czy naszą opinię podzieli audytor, który analizuje sprawę. Czekamy też na kolejne wyroki sądów w spornych kwestiach" - powiedział prezes.

d35bx29

Zagórowski ocenił, że niedawny korzystny dla spółki wyrok sądu w Gliwicach (wydany już po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o bezzasadności opodatkowania wyrobisk), dotyczący sporu z gminą Ornontowice, daje podstawę do rozwiązania rezerw. Przypomniał jednak, że w sądach toczy się jeszcze wiele podobnych spraw.

Pytany o propozycje płacowe w JSW na przyszły rok, prezes poinformował, że "robocza" propozycja zarządu to otrzymanie tegorocznego poziomu funduszu wynagrodzeń, powiększonego o wskaźnik inflacji. Firma chce też wdrożyć motywacyjny system wynagradzania górników.

Prezes JSW potwierdził, że zgodnie z zapisami w prospekcie emisyjnym, spółka będzie chciała przeznaczyć na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy 30 proc. tegorocznego zysku.

W poniedziałek JSW ogłosiła swoje wyniki za trzy kwartały 2011 r. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 583,7 mln zł. Po trzech kwartałach 2011 r. grupa zanotowała prawie 1,086 mld zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 1,088 mld zł przed rokiem. Przychody wzrosły do 7,161 mld zł z 5,486 mld zł.

JSW podała, że po trzech kwartałach 2011 roku produkcja węgla koksowego spadła o prawie 6 proc. rdr do 6,4 mln ton, a wydobycie węgla energetycznego spadło o 15,6 proc. rdr do 2,7 mln ton.(PAP)

mab/ ana/

d35bx29

Podziel się opinią

Share
d35bx29
d35bx29