Trwa ładowanie...
piwo
03-11-2010 12:56

Jubileuszowe Mastne dostępne w całej Polsce

W sieci delikatesów Alma w całej Polsce można kupić piwo
Mastne uwarzone w Brackim Browarze Zamkowym jako hołd na 1200-lecie
Cieszyna. Do tej pory piwo było dostępne tylko w tym mieście.

Jubileuszowe Mastne dostępne w całej PolsceŹródło: Jupiterimages
d4hu5da
d4hu5da

Premiera Mastnego odbyła się się podczas Święta Trzech Braci i Dnia Otwartego cieszyńskiego browaru 20 czerwca tego roku. Na początek uwarzono jedynie cztery piwne miary, ale 100 000 butelek szybko zniknęło ze sklepów.

Przy takim zainteresowaniu Cieszynian już w lipcu postanowiono dowarzyć Mastnego. Piwo leżakowało w piwnicach browaru do końca sierpnia, a na początku września trafiło do kolejnych 150 000 jubileuszowych butelek, potem do konsumentów. Popularność piwa sprawiła, że zapadła decyzja o jego szerszej dystrybucji w całej Polsce - za pośrednictwem sieci delikatesów Alma. Mastne będzie dostępne do wyczerpania zapasów, a pozostało 60 000 butelek.

Mastne to piwo szczególne, z długą historią. Najstarsze znane źródła mówiące o tym piwie pochodzą z XVII w. Mastne to także pierwsza udokumentowana nazwa piwa z Cieszyna, wywodząca się od słowa "pełny", co podkreślało bogactwo jego składników.

Takie jest również jubileuszowe piwo, w którego recepturze występują aż 4 słody: pilzneński, monachijski, karmelowy oraz pszeniczny. Również metoda górnej fermentacji bezpośrednio nawiązuje do historycznych receptur piw z Cieszyna. Dzięki niej - rzadko obecnie stosowanej w Polsce - piwo ma niespotykany bukiet zapachowy. W efekcie powstało wyjątkowe piwo, o ciekawej bursztynowej barwie i jak zwykle w piwach z Brackiego Browaru Zamkowego - ze znakomitą pianą. Mastne jest jednym z nielicznym piw warzonych w Polsce w stylu ale - zdecydowana większość piw w Polsce to lagery.

Autor: IP

d4hu5da
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hu5da