Trwa ładowanie...

Juszczenko: porozumienie z Gazpromem do 7 stycznia

- Odcięcie dostaw rosyjskiego gazu dla Ukrainy nie
wpłynie ani na tranzyt tego paliwa do państw Europy Zachodniej,
ani na jego spożycie na rynku wewnętrznym - oświadczył ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko. Wyraził przy tym nadzieję, że negocjacje o warunkach dostaw błękitnego
paliwa i jego tranzytu do Unii Europejskiej zakończą się w ciągu
kilku dni. - Nasze rozmowy powinny być kontynuowane i zakończyć się do 7
stycznia - powiedział Juszczenko.

Share
Juszczenko: porozumienie z Gazpromem do 7 stycznia
Źródło: AFP
d2za41v

Zapewniając, że Kijów w pełni rozliczył się z Moskwą za gaz dostarczony mu w roku ubiegłym, Juszczenko wyjaśnił, dlaczego zaproponowana przez Gazprom cena 250 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu jest dla Ukraińców nie do przyjęcia.

"Jeśli (...) cena gazu dla Ukrainy wzrosła (ze 179,5 dolarów w roku ubiegłym) do 250 dolarów, czyli o ok. 30%, to podobny wzrost powinien dotyczyć polityki taryfowej. Ukraińska taryfa za tranzyt gazu (do Europy Zachodniej) także powinna zwiększyć się o 30% i wynieść 2-2,2 dolara za tysiąc metrów sześciennych na odcinku 100 km" - napisał Juszczenko w przesłanym oświadczeniu.

d2za41v

Rosjanie płacili dotychczas za tranzyt gazu przez Ukrainę 1,7 dolara za tysiąc metrów sześc. na 100 km.

Juszczenko skomentował także wypowiedzi Rosjan, podważających zdolność Ukrainy do zapewnienia tranzytu gazu do odbiorców zachodnioeuropejskich.

"W imieniu Ukrainy raz jeszcze pragnę oświadczyć, że Ukraina realizowała, realizuje i będzie realizować wysokie gwarancje tranzytu rosyjskiego gazu dla konsumentów europejskich. Jest to dla nas jednym z podstawowych zobowiązań międzynarodowych" - czytamy w oświadczeniu Juszczenki.

Jarosław Junko

d2za41v

Podziel się opinią

Share
d2za41v
d2za41v