Trwa ładowanie...

Już wkrótce nie odziedziczysz spadku z długami

Spadkobiercy już wkrótce przestaną się obawiać, że odziedziczą majątek z długami, których potem nie dadzą rady spłacić. Szykują się zmiany w prawie spadkowym - pisze "Rzeczpospolita".

Już wkrótce nie odziedziczysz spadku z długamiŹródło: Thinkstockphotos
d3t3pqo
d3t3pqo

Jak pisze gazeta, projekt przewiduje, że spadkobierca nie będzie musiał składać oświadczeń, aby nie odpowiadać w całości za długi zmarłego. Zasadą będzie, że ewentualne długi będzie spłacał tylko do wysokości aktywów spadkowych. Jeśli więc odziedziczone auto i pieniądze będą warte 50 tys. zł, a potem spadkobierca dowie się o długach w wysokości 200 tys. zł, będzie musiał spłacić tylko 50 tys. zł.

Projekt został skierowany przez rząd do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji informuje, że Komisja wnosi właśnie ostatnie poprawki do projektu, po uwagach zgłoszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Poza zwiększeniem bezpieczeństwa spadkobierców projekt upraszcza też zasady ustalania spadku. Obecnie robią to komornicy, w przyszłości ma wystarczyć proste oświadczenie spadkobiercy w sądzie lub u notariusza.

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo