Trwa ładowanie...

Kancelaria Sejmu: wzrost uposażeń posłów to wynik waloryzacji

Wzrost uposażeń poselskich wynika z automatycznej waloryzacji wynagrodzeń dotyczących wszystkich wyższych urzędników administracji państwowej - poinformowała w środę Kancelaria Sejmu w reakcji na doniesienia mediów, że pensje posłów wzrosną o 400 złotych.
Share
Kancelaria Sejmu: wzrost uposażeń posłów to wynik waloryzacji
Źródło: PAP
d2zjhyo

Według komunikatu biura prasowego Kancelarii Sejmu, w 2009 roku uposażenie poselskie wyniesie nieco ponad 10,2 tys. zł, w porównaniu do 9,8 tys. zł w roku ubiegłym.

"Oznacza to wzrost o 3,9 proc., a więc dokładnie tyle samo co określony w ustawie budżetowej średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej" - podkreśliła Kancelaria Sejmu.

_ Wzrost uposażeń posłów nie jest rezultatem odrębnej decyzji posłów. Wynika ze zmiany kwoty bazowej, która jest co roku określana przez ministra finansów i umieszczana w ustawie budżetowej, a później mnożna przez wskaźniki wskazane w rozporządzeniu prezydenta _- wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami szef sejmowego biura prasowego Krzysztof Luft.

d2zjhyo

Posłom przysługuje uposażenie odpowiadające wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu. Zgodnie z tegorocznym budżetem, kwota bazowa dla poselskiego uposażenia wynosi 1 835,35 zł. Jest później mnożona przez 4,4 - zgodnie z rozporządzeniem prezydenta z 2002 roku.

Odrębną sprawą - mówił Luft - są ryczałty na biura poselskie, które w tegorocznym budżecie wzrosły o tysiąc złotych. Jednak, jak zaznaczył szef biura prasowego Kancelarii Sejmu, środki na biura nie były zwiększane od około 5 lat.
_ To jest nadrabianie zaległości z kilku lat _ - dodał Luft.

_ Skoro budżet został przyjęty w takiej wysokości jak w roku ubiegłym niezbędna jest korekta wydatków i ich zmniejszenie. Największe zmniejszenie wydatków będzie dotyczyć inwestycji, remontów i administracji _- powiedział Luft.

d2zjhyo

Podziel się opinią

Share
d2zjhyo
d2zjhyo