Kapitulacja popytu w końcówce
Dzisiejszą sesję główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły spadkiem rzędu 0,7%, w reakcji na słabe zamknięcie rynków amerykańskich.
24.09.2009 17:08
Na niższych poziomach cenowych nie było jednak wielu chętnych do pozbywania się papierów, dzięki czemu rynek systematycznie odrabiał straty. Lekką pomoc w tym procesie stanowiły publikowane dziś dane: indeks instytutu Ifo wzrósł we wrześniu, a wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA były niższe od oczekiwanych. Wsparciem było również pozytywne zachowanie złotego podczas dzisiejszej sesji. Sielanka trwała do godziny 15-tej, kiedy to z okolic wczorajszych szczytów (dzisiejsze maksimum było na poziomie, 2293 czyli +1%) podaż ujawniła się nieco śmielej. Wodą na młyn jej działań były gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które stały się pretekstem do pogłębienia przecen. W efekcie zamknięcie WIGu20 wypadło, na 2256 czyli –0,64%. Rynek średnich i małych spółek również dzisiejszej sesji nie zaliczy do udanych: mWIG40 –0,3%, sWIG80 –0,1%. Obroty na rynku były spore i zamknęły się kwotą ok. 1,5mld zł.
Do dzisiejszego spadku rynku przyczyniły się głównie spółki surowcowe. Silne przeceny były udziałem KGHMu –3,3% i spółek paliwowych: PKN ORLEN –1,5% i LOTOS –3,4%. Pewną równowagę dla słabości tych walorów dały banki: PEKAO S.A. +0,3%, PKOBP +0,7%, BRE +1% i BZWBK +1%. Na szerokim rynku inwestorzy przypomnieli sobie o niedawnych spekulacyjnych hitach – SKOTAN zdrożał o prawie 16% a CHEMOS o 7,5%. Informacje płynące z Nafty Polskiej na temat cen oferowanych za pakiety akcji Ciechu i Azotów Tarnów, które mają zawierać premię w stosunku do wycen rynkowych, doprowadziły do wzrostów cen notowanych spółek o odpowiednio: 0,8% i 12,1%. Kurs akcji spółki Pronox wzrósł o kolejne 51% po pojawieniu się informacji o dokapitalizowaniu podmiotu kwota 50mln zł przez giełdowy Centrozap.
Dzisiejsza sesja ma raczej negatywną wymowę. Łatwość, z jaką podaż rozprawia się z rynkiem jest nieco niepokojąca, co więcej każe przypuszczać, że jedyną siłą popytową są operacje arbitrażu, które przy mocno dodatniej bazie w ostatnich dniach mają okazje do działania. Trudno uwierzyć, żeby rynek tylko dzięki kapitałom z tego źródła był w stanie handlować się na tych wysokich poziomach lub walczyć o wyższe ceny. Bez dodatkowego, realnego popytu atak na dotychczasowe szczyty ma raczej małe szanse powodzenia, czego dowodzą dwie ostatnie sesje.
Karol Koszarski
Makler DM BZ WBK
karol.koszarski@bzwbk.pl
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |