Kasjerki grożą odejściem z pracy. "W końcu was posłuchamy"

"Pamiętamy pracujące niedzielę i nie chcemy do tego wracać. W końcu posłuchamy was, klientów i odejdziemy z pracy", "To jest prawdziwy hardcor" - kasjnerki na wieść o zmianach w zakazie handlu szykują się na odejścia z pracy. Nie wyobrażają sobie powrotu do pracy w weekendy.

Kasjerki nie chcą zmian w zakazie handlu. Grożą odejściem z pracy
Kasjerki nie chcą zmian w zakazie handlu. Grożą odejściem z pracy
Źródło zdjęć: © East News | Tadeusz Wypych/REPORTER
oprac. NST

Koalicja Obywatelska w ramach "100 konkretów", zadeklarowała spełnienie obietnicy zniesienie zakazu handlu w niedziele. Jednak, aby chronić prawa pracowników, każdy pracownik miałby zagwarantowane dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Zapowiedź ta wywołała w branży prawdziwą burzę. - Jedyną osobą, która będzie pamiętać, że w niedzielę pracowałam i nie było mnie w domu, będzie mój syn - mówi w rozmowie z łódzką "Gazetą Wyborczą" pani Katarzyna, kasjerka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"

Pracownicy nie chcą słyszeć o pracy w niedzielę

- Pracujemy po trzy-cztery osoby na zmianę w niedzielę handlową. I tak przez 12 godzin. Nie ma tylu pracowników, by mogły być dwie zmiany. A jak ktoś weźmie urlop na żądanie lub zwolnienie, to już jest prawdziwy "hardkor" - opowiada w rozmowie z dziennikiem pani Paulina.

- Obecnie pracuję w dwóch miejscach i niedziela to mój jedyny dzień wolny. Jeśli będzie to wyglądało tak, że nie będę miała żadnego dnia wolnego, to zmienię pracę - deklaruje pani Joanna.

Pracownicy sklepów zabrali głos

W październiku tego roku dziennikarze money.pl również pytali, co o zmianach w zakazie handlu sądzą pracownicy sklepów. - Jak chcą sobie pracować w niedziele, niech sami idą. Jeżeli zakaz handlu zniknie, zmienię pracę - usłyszeliśmy.

- Gdybym miała wybór, to wolałabym mieć wolne weekendy i czas dla siebie i moich bliskich. Ludzie nie rozumieją, że mamy prawo do wolnych niedziel. Dla nich ważne jest tylko robienie zakupów o każdej porze dnia i nocy - powiedziała nam pracownica dyskontu.

Są też jednak głosy zupełnie przeciwne. - Jest mi wszystko jedno. I tak w niedzielę idę do pracy w delikatesach obok. Mają czytelnię i są otwarci w każdą niedzielę. Płacą 300 zł za dzień - mówi nam pracownica jednej z mniejszych sieci supermarketów. Podobnego zdania jest kobieta pracująca w jednej z zagranicznych sieci. - U nas są niedziele handlowe, więc i tak muszę pracować. Jeżeli zapłacą za niedzielę więcej, to będę zadowolona - dodaje.

Polacy są podzieleni

W najnowszym sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, ankietowani usłyszeli pytanie, co ich zdaniem przyszły rząd powinien zrobić z ograniczeniem handlu w niedzielę.

42 proc. ankietowanych Polaków odpowiedziało, że chciałoby pozostawić bez zmian zakaz handlu w niedzielę, ale z nielicznymi wyjątkami w ciągu roku - tak jak jest dziś. Większa jest jednak grupa tych, którzy chcą zmian - drobnych lub radykalnych. W sumie 50,3 proc. badanych deklaruje, że z niedziel bez handlu trzeba w jakiejś formie zrezygnować - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski.

29,9 proc. ankietowanych zdecydowało, że chciałoby przywrócić handel w przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu. Z kolei 20,4 proc. respondentów chciałoby przywrócenia handlu w każdą niedzielę. W sumie jest to ponad połowa przepytanych - a dokładnie 50,3 proc. W tej sprawie zdania nie miało 7,7 proc. badanych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (387)