Trwa ładowanie...
d206c8l

Katowice/ Przyszłoroczny Kongres też w Spodku i strefie kultury

Wydarzenia przyszłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mają odbywać się - poza nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) - także w hali Spodek oraz sąsiadujących obiektach tzw. strefy kultury.

Share
d206c8l

Poinformował o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Grupy PTWP, która organizuje Kongres, Wojciech Kuśpik. Akcentował, że jednym z głównych wyzwań tegorocznej edycji Kongresu było przeprowadzenie imprezy, która zgromadziła pod koniec kwietnia w Katowicach ok. 7,5 tys. osób, bez większych problemów - w zupełnie nowym miejscu.

"Dzięki dobrej współpracy z miastem i tymczasowym zarządcą (MCK - PAP) w opiniach uczestników ten obiekt zrobił ogromne wrażenie. Myślę, że ma on ogromne możliwości - w przyszłym roku chcemy popracować nad pełnym wykorzystaniem wszelkich innowacji, które można wdrożyć w Centrum Kongresowym i Spodku" - mówił Kuśpik.

Dopytywany przez PAP prezes PTWP wskazał, że chodzi przede wszystkim o zorganizowanie w efektownej przestrzeni Spodka wieczornych wydarzeń dla uczestników Kongresu. Pozwoli to jednocześnie lepiej zagospodarować sale MCK.

Kuśpik mówił też, że w tym roku w "śladowy sposób" wykorzystano sąsiadujące z MCK i Spodkiem obiekty tzw. strefy kultury - nowe siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. W NOSPR w jeden z wieczorów miał miejsce koncert jazzowy. Nieotwarte jeszcze formalnie Muzeum udostępniło punkt widokowy na wieży wyciągowej szybu Warszawa II.

d206c8l

"W przyszłym roku będziemy dążyć do tego, żeby w pełni wykorzystać MCK i Spodek, ale też w pełni wykorzystać strefę kultury" - zaznaczył prezes PTWP.

Organizatorzy Kongresu deklarują, że przygotowując jego tematykę, starają się wyprzedzać przyszłe wydarzenia gospodarcze czy społeczne. Przewidując np. w tym roku większą niż wcześniej rolę spojrzenia młodych ludzi (podczas EKG odbywały się panele i wykłady w ramach nowego projektu "Liderzy Przyszłości"), brano pod uwagę głównie kontekst europejski. "Okazuje się, że teraz ten temat jest też w Polsce bardzo żywy" - zaznaczył Kuśpik.

Jak przekazał, podczas niedawnego podsumowania "Liderów Przyszłości" z uczestnikami ustalono, że projekt zostanie pociągnięty dalej. "Od jesieni mają odbywać się comiesięczne spotkania, podczas których będziemy rozmawiać i budować tematykę Kongresu" - wskazał inicjator przedsięwzięcia. W spotkaniach mają uczestniczyć "różne ciekawe osoby z biznesu, ze świata", formuła ma zakładać luźną atmosferę i swobodną dyskusję.

Prezes PTWP wyjaśnił, że cykl przygotowywania odbywającego się wiosną Kongresu rozpoczyna się po pełnym wewnętrznym podsumowaniu zakończonej właśnie edycji. Jesienią zaczynają się prace dotyczące tematyki kolejnego Kongresu; wstępnie doprecyzowany zakres tematów pojawia się na przełomie roku.

d206c8l

Tegoroczny Kongres był jedną z pierwszych dużych imprez zorganizowanych w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To jedna ze sztandarowych inwestycji samorządu Katowic - o całkowitej wartości projektu 333,7 mln zł (w tym 182,2 mln zł z UE). Wielofunkcyjny budynek - z największą salą mieszczącą w określonych warunkach do 12 tys. osób - ma prawie 35 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 r., jest grupa PTWP SA. Każdego roku w EKG bierze udział kilka tysięcy osób, w tym kilkuset panelistów - polityków, przedsiębiorców i ekspertów.

Prezes PTWP podał w poniedziałek, że firma jest w trakcie "przygotowywania kolejnych dużych wydarzeń w Katowicach" - o skali "prawie, lub może nawet przekraczających Europejski Kongres Gospodarczy". "Staramy się, żeby jedno z tych wydarzeń jeszcze miało miejsce w tym roku" - zapowiedział Kuśpik.

d206c8l

Podziel się opinią

Share
d206c8l
d206c8l