Trwa ładowanie...

Kaufland zamiast Tesco? Hipermarkety na sprzedaż

Pięć nieruchomości Tesco w Polsce może wkrótce mieć nowych najemców. Trwają spekulacje, która sieć otworzy w nich swoje sklepy. W grze są E.Leclerc, Auchan, Kaufland i Carrefour.

Kaufland zamiast Tesco? Hipermarkety na sprzedażŹródło: East News, fot: LORNE CAMPBELL/GUZELIAN /SIPA/EAST NEWS
d298rh0
d298rh0

Jak informują Wiadomości Handlowe, spółki 4fi i Origami przejęły portfel pięciu nieruchomości należących do Tesco w Polsce. Pięć hipermarketów Tesco wraz z galeriami to łakomy kąsek. Znajdują się w największych miastach kraju - we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Do tego mieszczą się w atrakcyjnych lokalizacjach.

To już kolejna odsłona problemów Tesco w Polsce. W lutym brytyjska sieć informowała o planach zwolnień grupowych (1300 osób) w związku z likwidacją 32 sklepów w całej Polsce. Najwięcej placówek miało zniknąć z województwa wielkopolskiego. Tłumaczono wówczas, że proces ma doprowadzić do poprawy wyników finansów firmy w Polsce.

Najwyraźniej to nie wystarczyło, bo w maju Tesco poinformowało swoich pracowników o decyzji o zamknięciu czterech sklepów i jednego centrum dystrybucji w Polsce.

d298rh0

W sumie w ciągu ostatnich kilku miesięcy Tesco zamknęło dwa, a wystawiło na sprzedaż 16 hipermarketów. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl zapytała kilku ekspertów rynku nieruchomości, która z działających na rynku sieci handlowych mogłaby być zainteresowana zakupem nieruchomości od Tesco. Potencjalnych nabywców nie ma wielu. W grze są E.Leclerc, Auchan, Kaufland i Carrefour.

Oglądaj też: 70 proc. Polaków kupuje produkty marek sieci handlowych

Carrefour i Auchan zmagają się jednak z wieloma wyzwaniami po stronie operacyjnej biznesu. Firmom nie pomaga także kryzys na rynku hipermarketów, które tracą na popularności wśród klientów. Z tych samych powodów w miejsce Tesco nie wejdą hipermarkety Bi1, należące do firmy Shiever. Natomiast E.Leclerc i Intermarche - zdanem cytowanych przez portal ekspertów - nie byłyby w stanie udźwignąć kosztów całej operacji.

W tej sytuacji na placu boju zostaje niemiecki Kaufland. Sieć wciąż buduje swoje siły na polskim rynku, eksperci spodziewają się też, że sieć nie będzie miała problemu z uzyskaniem niezbędnych zgód od UOKiK.

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0