Kazachstan będzie członkiem Światowej Organizacji Handlu
Po 19 latach Kazachstan zakończył uzgodnienia ws. przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu i w tym roku stanie się 162. jej członkiem. Dla tego azjatyckiego kraju przynależność do WTO wiąże się z dostępem do rynku m.in. towarów rolnych.
06.07.2015 16:35
Kazachstan złożył dokumenty aplikacyjne w styczniu 1996 r. Warunki jego przystąpienia do WTO zostały sfinalizowane podczas spotkania grupy roboczej 10 czerwca br. Kwestie sporne dotyczyły szeregu zmian taryfowych ze względu na członkostwo Kazachstanu w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).
Organizacja ta (EUG) powstała z inicjatywy Rosji. Powołana do życia 29 maja 2014 roku przez trzy państwa założycielskie: Białoruś, Kazachstan i Rosję. Do unii dołączyły także Armenia (10 października 2014 r.) i Kirgistan (23 grudnia 2014 r.). Między jego członkami nie ma kontroli granicznej, a stawki celne zostały w większości ujednolicone.
W 2014 r. obroty handlowe Kazachstanu z Rosją spadły o blisko 20 proc. Dewaluacja rubla spowodowała poważne potanienie rosyjskich towarów na kazachskim rynku, co jest niekorzystne dla kazachskich producentów, którzy nie mogą konkurować z tanimi produktami. Chodzi m.in. o produkty naftowe, samochody i części samochodowe, materiały budowlane, drób i jajka, makarony, słodycze itp.
Projekt akcesyjny został oficjalnie zatwierdzony 22 czerwca br. w Genewie, a następnie przekazany do Rady Generalnej do formalnego przyjęcia przez wszystkich 161 członków WTO.
Dla Kazachstanu przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu wiąże się z dostępem do rynku towarów rolnych, wsparciem krajowego rolnictwa, środków sanitarnych i fitosanitarnych. Po przystąpieniu do WTO i wprowadzeniu m.in. wspólnych taryf celnych, ułatwiona będzie współpraca międzynarodowa z Kazachstanem w sektorze rolnictwa.
Jak podała FAMMU/ FAPA, Kazachstan otworzy dwa kontyngenty taryfowe, tj. na import mięsa wołowego oraz drobiu. Stawka celna w ramach tych kontyngentów wyniesie 15 proc.
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew komentując zakończenie negocjacji nazwał to wydarzenie "historycznym". Jak mówił "przystąpienie oznacza, że najważniejsze gospodarki świata uznały Kazachstan jako kraj z korzystnym klimatem inwestycyjnym oraz polityką handlową zgodną z prawem międzynarodowym".
W niedawnym telewizyjnym orędziu Nazarbajew stwierdził, że "członkostwo w WTO otwiera nowe horyzonty dla gospodarki" Kazachstanu. Zaznaczył, że proces negocjacyjny był trudny, bo negocjacje dotyczyły najbardziej wrażliwych elementów gospodarki jak wsparcie dla rolnictwa. WTO dążyła do zmniejszenia dotacji. Udało się połączyć wymogi WTO i Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej opierając się na naszych kazachskich interesach" - podkreślił.
Prezydent zauważył, że przystąpienie Kazachstanu do WTO nie spowoduje zaprzestania dotacji rodzimych przedsiębiorstw. Członkostwo powoduje jednak, że subsydia będą musiałby być zgodne z przepisami międzynarodowymi.
Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W 2014 r. był on 41. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 25. partnerem pod względem wielkości polskiego importu.
W biegłym roku do Kazachstanu eksportowały 1444 polskie firmy. Obroty handlowe wyniosły 2 mld 229 mln dolarów, czyli były o prawie 100 proc. wyższe niż rok wcześniej. Polska eksportuje tam artykuły rolno-spożywcze, wartość wywozu w u.br. wyniosła 100,7 mln USD. Największe znaczenie mają dostawy: jabłek, mleka i śmietany, cukru, przetworów spożywczych, warzyw przetworzonych, serów i twarogów oraz mięsa wołowego.