Kazachstan, Rosja i Białoruś podpisały oświadczenie o unii celnej
Rosja, Kazachstan i Białoruś podpisały w poniedziałek oświadczenie o wejściu w życie kodeksu unii celnej - podała agencja ITAR-TASS z Astany, gdzie zorganizowano szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES).
Informując dziennikarzy o podpisaniu oświadczenia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że trójstronnie kodeks obowiązuje od 6 lipca, a dla Rosji i Kazachstanu - już od 1 lipca.
Porozumienie o wspólnym obszarze celnym podpisali w listopadzie roku 2009 prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu.
1 lipca bieżącego roku Rosja i Kazachstan poinformowały o wejściu w życie unii celnej obejmującej te dwa kraje, wyrażając nadzieję, że Białoruś dołączy do unii, gdy tylko zaakceptuje warunki jej funkcjonowania. Białoruś zgłaszała wcześniej żądania związane m.in. ze stawkami na artykuły ropopochodne, a jej przedstawiciel nie wziął udziału w spotkaniu na temat unii pod koniec maja.
Mimo to prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział udział w spotkaniu w Astanie. W sobotę oznajmił, że Białoruś ratyfikowała "wszelkie dokumenty" unii celnej z Rosją i Kazachstanem, w tym kodeks celny.
Formalnie unia celna Rosji, Białorusi i Kazachstanu zaczęła funkcjonować 1 stycznia roku 2010 - pisze agencja RIA-Nowosti dodając, że de facto mówić o pełnowartościowej unii i wspólnej przestrzeni gospodarczej trzech krajów można dopiero po wejściu w życie kodeksu celnego.
Przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu podkreślają, że tworzone przez nich struktury integracyjne są otwarte także dla innych państw, przede wszystkim z obszaru byłego ZSRR. Moskwa nie ukrywa, że najchętniej w tym gronie widziałaby Ukrainę.
Na razie możliwość przystąpienia do unii celnej zasygnalizowały Tadżykistan i Kirgistan.