Trwa ładowanie...
ke
02-10-2013 15:54

KE chce ułatwienia dostępu do zawodów regulowanych w krajach UE

Komisja Europejska wezwała w środę kraje UE do złagodzenia restrykcji w
dostępie do zawodów regulowanych, co - zdaniem KE - ułatwiłoby mobilność pracowników, pobudziło
wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy

KE chce ułatwienia dostępu do zawodów regulowanych w krajach UE
d33q1e1
d33q1e1

"Mimo naszych intensywnych działań na tym polu mobilność specjalistów w Unii Europejskiej wciąż jest niewielka" - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Michel Barnier. Warunki dostępu do niektórych zawodów bywają bardzo skomplikowane, a różnice między przepisami w krajach członkowskich zniechęcają pracowników do szukania pracy poza granicami własnego kraju - dodał.

Według KE w Unii istnieje ok. 740 kategorii zawodów regulowanych, czyli takich, których wykonywanie wymaga konkretnych, uznawanych przez władze kwalifikacji lub tytułu. Komisji zależy na większym dostępie do tych zawodów, co jej zdaniem może poprawić zatrudnienie w UE i pobudzić wzrost gospodarczy.

W środę Komisja zaproponowała, by kraje UE do marca 2014 roku zgłosiły wykaz zawodów regulowanych. Zostanie on następnie opublikowany w postaci europejskiej mapy zawodów regulowanych, która ułatwi profesjonalistom poznanie warunków obowiązujących w danym państwie.

d33q1e1

Drugi etap będzie polegał na wzajemnej ocenie barier, ograniczających dostęp do niektórych zawodów. Ocena ta będzie trwała dwa lata. Jej celem jest wywołanie dialogu między państwami członkowskimi stosującymi różne podejście do tych kwestii. Przeanalizowane zostaną konsekwencje wszelkiego rodzaju formalnych i nieformalnych ograniczeń w dostępie do działalności zawodowej.

"Jestem przekonany, że ustalenie przez państwa członkowskie listy zawodów regulowanych, a następnie dokonanie przeglądu i oceny barier w dostępie do nich okaże się użyteczne" - podkreślił Barnier.

Zdaniem Komisji kraje Unii powinny rozpocząć też dyskusję i zastanowić się, czy restrykcje w niektórych zawodach wciąż są niezbędne oraz porównać swoje przepisy do tych obowiązujących w pozostałych państwach "28".

Niektóre kraje, jak Polska czy Czechy, już dokonują przeglądów zawodów regulowanych i sprawdzają, czy przepisy te są uzasadnione - powiedział na konferencji prasowej wiceszef dyrekcji generalnej KE ds. rynku Pierre Delsaux. W Polsce pod koniec sierpnia weszła w życie ustawa łagodząca wymogi dostępu do 50 zawodów, np. notariusza, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego.

d33q1e1

Barnier zastrzegł, że celem KE nie jest deregulacja ani nakładanie sankcji na kraje UE, lecz większa dostępność usług świadczonych przez osoby wykonujące zawody regulowane. "Chcemy sprawdzić, które rozwiązania w zakresie dostępu do tych zawodów są najprostsze, najbezpieczniejsze, najbardziej proporcjonalne i przejrzyste" - dodał.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1