KE chce zaproponować nowe przepisy dla gazu łupkowego jesienią
Trwają konsultacje społeczne i z krajami UE ws. gazu łupkowego, intencją Komisji Europejskiej jest propozycja nowych przepisów środowiskowych jesienią br. - poinformował we wtorek PAP rzecznik KE ds. środowiska Joe Hennon.
08.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 16:44
Rzecznik dodał, że przed KE jest decyzja, czy nowe przepisy regulujące środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego w UE przyjmą postać odrębnej legislacji, czy też będą to przepisy zmieniające istniejące prawo UE. KE ma zaproponować nowe przepisy bazując na analizie wyników konsultacji społecznych i opracowań dotyczących wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie.
Uruchomione 20 grudnia konsultacje społeczne mają potrwać do 20 marca. Dotyczą one przyszłego rozwoju w Europie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, takich jak gaz łupkowy. Komisja zadała m.in. pytanie o to, jakie środki można podjąć w celu zmniejszenia ryzyka wydobycia dla zdrowia i środowiska.
Do podzielenia się poglądami na temat wydobywania gazu łupkowego zaproszone są osoby prywatne, przedsiębiorcy, organizacje oraz instytucje publiczne. Łącze do formularza konsultacyjnego KE znajduje się na internetowej stronie polskiego ministerstwa środowiska. Resort zapowiada, że wkrótce pojawi się polskojęzyczna wersja formularza.
We wrześniu ub.r. na zlecenie KE powstał raport, z którego wynika, że wydobycie gazu z łupków może spowodować więcej szkód środowisku niż konwencjonalne wydobycie i że w obecnym prawie UE istnieją luki m.in. w unijnej dyrektywie o ocenie oddziaływania na środowisko. Już wówczas KE zapowiadała możliwe nowe przepisy w tym roku; potwierdził to w listopadzie ub.r. komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik, który zapowiedział, że w 2013 r. KE będzie chciała zaradzić brakom prawnym ws. wydobycia gazu łupkowego.
Także w listopadzie Parlament Europejski przyjął raport autorstwa polskiego europosła Bogusława Sonika (PO). Raport ten nakazuje ostrożność w wydobyciu gazu łupkowego w UE i postuluje o zakaz szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobycia gazu łupkowego) na terenach wrażliwych, np. na terenie kopalni czy ujęć wody pitnej. Nie została natomiast przegłosowana postulowana głównie przez Zielonych poprawka apelująca o moratorium na wydobycie gazu łupkowego w UE.
Polska, która obok Wielkiej Brytanii, chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. Polscy europosłowie wskazują, że nowe przepisy mogą zmniejszyć opłacalność wydobycia gazu łupkowego. Są jednak kraje takie jak Francja i Rumunia, które wprowadziły zakaz wydobywania gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania.
Szczelinowanie polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty (do 4 km) dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.
Z Brukseli Julita Żylińska