KE chroni interesy koncernów motoryzacyjnych?
Unijny rzecznik praw obywatelskich napiętnował w czwartek Komisję Europejską za to, że uparcie odmawia ujawnienia listów, jakie dostała od niemieckiego koncernu Porsche w toku prac nad kontrowersyjną dyrektywą o redukcji emisji CO2 przez samochody.
Sprawa sięga 2006 roku, kiedy to odpowiadający za motoryzację ówczesny niemiecki komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen w toku formalnych konsultacji otrzymał wiele listów od koncernów motoryzacyjnych lobbujących za łagodnym potraktowaniem przez Komisję Europejską. Były wśród nich trzy listy od Porsche AG.
W marcu 2007 roku organizacja obrońców środowiska Friends of the Earth Europe poprosiła o wgląd do tej korespondencji, powołując się na zasadę transparencji i dostępu do dokumentów obowiązującą w instytucjach UE.
KE odmówiła, tłumacząc się koniecznością ochrony interesów handlowych firmy. Tu zainterweniował rzecznik praw obywatelskich Nikiforos Diamanduros, który oficjalnie zażądał od KE spełnienia prośby ekologów. KE pięciokrotnie prosiła o wydłużenie przysługującego jej trzymiesięcznego terminu na odpowiedź aż w końcu zapowiedziała ombudsmanowi, że listy od niemieckiego koncernu ujawni. Jednak dotąd tego nie zrobiła.
- Brak współpracy ze strony KE jest ze szkodą dla publicznego wizerunku Unii Europejskiej. Grozi podważeniem zaufania obywateli do KE i naraża na szwank zdolność rzecznika i PE do adekwatnego i skutecznego nadzoru Komisji. Jest złamaniem fundamentalnej zasady rządów prawa, na której opiera się Unia Europejska - oświadczył Diamanduros.
Po raz pierwszy od ustanowienia urzędu w 1995 roku, unijny ombudsman sięgnął po ostateczną możliwą broń w swoim arsenale: skierował do Parlamentu Europejskiego specjalny raport przeciwko Komisji Europejskiej, wskazując, że sprzeniewierzyła się ona traktatowemu obowiązkowi współpracy z nim na zasadzie dobrej wiary.
Michał Kot