Trwa ładowanie...
d4l0vky
d4l0vky

KE chwali Grecję za reformy i rekomenduje wypłatę pomocy

W walczącej z kryzysem Grecji ma miejsce opóźniony, ale znaczny postęp w reformach - wynika z raportu Komisji Europejskiej, którego podsumowanie opublikowano w piątek. KE zarekomendowała wypłatę Atenom kolejnej transzy pomocy w wysokości 8,3 mld euro.
Share
d4l0vky

"Grecja dokonała opóźnionego, ale ostatecznie znacznego postępu od czasu ukończenia ostatniego przeglądu (reform) w lipcu 2013 roku. Opierając się na imponującym wysiłku konsolidacji fiskalnej w ostatnich latach, Grecja przekroczyła cel fiskalny w 2013 roku, jakim w programie (reform) jest pierwotna nadwyżka (budżetu)" - podkreśliła KE w podsumowaniu raportu z czwartego przeglądu reform przewidzianych w drugim programie pomocowym dla Grecji.

W środę KE poinformowała, że Grecja odnotowała w 2013 roku pierwotną nadwyżkę budżetu (tzn. bez kosztów obsługi długu publicznego) w wysokości 1,5 mld euro, tj. 0,8 proc. PKB, co znacznie przewyższa cel określony w programie reform.

W piątkowym dokumencie KE zauważyła, że obok podjętych ostatnio działań, by spełnić swój cel fiskalny na 2014 rok, Grecja stworzyła możliwość tymczasowego wsparcia osób najbardziej "wrażliwych społecznie".

d4l0vky

"Władze zobowiązały się do osiągnięcia w 2015 roku celu nadwyżki pierwotnej w wysokości 3 proc. PKB, w tym w razie potrzeby poprzez przedłużenie obowiązywania wygasających środków fiskalnych. Reformy są kontynuowane w obszarach przychodów administracji, podatków, zarządzania finansami publicznymi, prywatyzacji, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, emerytur, opieki społecznej, edukacji i walki z korupcją" - wymieniła KE.

Eksperci Komisji Europejskiej zauważyli też, że sektor finansowy przechodzi dalsze dokapitalizowanie, przyciągając znaczne środki prywatne. Wytknęli jednak, że teraz nadzorcy bankowi muszą zająć się wysokim odsetkiem zagrożonych pożyczek, także poprzez pełne wdrożenie prawa i inicjatyw promujących "kulturę spłacania" kredytów.

Zauważyli, że lepsze dopasowanie wynagrodzeń do produktywności i spadające jednostkowe koszty pracy poprawiły konkurencyjność kosztową greckiej gospodarki, choć eksport poprawi się znaczniej, gdy w pełni wdrożone zostaną reformy w innych częściach gospodarki. Eksperci pochwalili też Grecję za podjęcie wysiłków na rzecz zmniejszenia biurokratycznego obciążenia biznesu.

KE zastrzegła jednak, że wciąż w wielu obszarach występują duże wyzwania. "Niemniej jednak liczba i ambitny charakter działań podjętych od ukończenia poprzedniego przeglądu w lipcu 2013 roku, jak również nowe, konkretne zobowiązania wpisane w zaktualizowany program - są znaczące" - podsumowano.

d4l0vky

Komisja podkreśliła też m.in., że dane potwierdzają, iż zgodnie z przewidywaniami zawartymi w programie reform grecka gospodarka powinna wyjść z recesji i powrócić na ścieżkę wzrostu w tym roku. Przypomniano też o powrocie Grecji na rynki finansowe po czterech latach przerwy. Wskazano, że spread, czyli różnica rentowności między nisko oprocentowanymi obligacjami niemieckimi a papierami greckimi, wrócił z powrotem do poziomu sprzed maja 2010 r.

Na bazie tej analizy i pod warunkiem dalszego wdrażania programu reform przez Grecję, KE oceniła, że program jest na właściwych torach i zarekomendowała uruchomienie z funduszu pomocowego eurolandu rat pomocy przewidzianych pierwotnie do wypłaty na ostatni kwartał ubiegłego roku i pierwszy kwartał tego roku. Jest to 8,3 mld euro, z czego 6,3 mld euro ma zostać wypłacone jeszcze w tym miesiącu, a pozostałe przelewy (po 1 mld euro każdy) mają być uruchomione w czerwcu i lipcu. Kwota ta ma być przeznaczona na pokrycie kosztów obsługi długu greckiego.

W zamian za dwa pakiety międzynarodowej pomocy finansowej o łącznej wartości ponad 200 mld euro, Grecja musiała wdrożyć bolesne dla społeczeństwa reformy i oszczędności. Ich postępy cały czas kontroluje znienawidzona przez Greków trojka, czyli zespół ekspertów KE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Instytucje te dokonują regularnych przeglądów realizacji reform, a na bazie ich raportów uruchamiane są kolejne wypłaty pomocy. Ostatni przegląd znacznie się przedłużył m.in. ze względu na spory o reformy pomiędzy greckim rządem a przedstawicielem trojki.

Po sześciu latach recesji grecki PKB ma w tym roku nieznacznie wzrosnąć.

Z Brukseli Julita Żylińska

d4l0vky

Podziel się opinią

Share
d4l0vky
d4l0vky