Trwa ładowanie...
d3ifeod
stocznia

KE domaga się dodatkowych informacji w sprawie stoczni

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu dodatkowych informacji w celu rozpatrzenia prośby polskich władz o wyznaczenie nowego terminu sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie - powiedział rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.
Share
d3ifeod

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu dodatkowych informacji w celu rozpatrzenia prośby o wyznaczenie nowego terminu sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie - powiedział rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.

_ Poprosiliśmy polskie władze o dodatkowe informacje _ - powiedział Todd dziennikarzom.

Wyjaśnił, że przedstawione przez Polskę we wniosku o przedłużenie terminu, by dać czas na zorganizowanie nowego przetargu, KE uznała za niewystarczające.

d3ifeod

_ Nie mieliśmy poczucia, że możemy na ich podstawie wydać decyzję _ - powiedział. Nie chciał ujawnić, jakich konkretnie dodatkowych informacji KE oczekuje od Polski. Dopiero po ich otrzymaniu i przeanalizowaniu komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes podejmie decyzję, czy zgadza się na zorganizowanie nowego przetargu na majątek obu stoczni na podstawie decyzji KE z listopada zeszłego roku, w drodze specjalnej procedury uzgodnionej z polskim rządem, zapisanej w tzw. specustawie stoczniowej. Miała ona pozwolić na kontynuowanie działalności w miejscu stoczni i zachowanie jak największej liczby miejsc pracy.

Todd nie odpowiedział na pytanie, ile czasu ma polski rząd na przesłanie dodatkowych informacji.

Źródła w KE nie przesądzają, jaka będzie decyzja komisarz Kroes. Przyznają jednak, że jeśli nie zgodzi się ona na zorganizowanie nowego przetargu, to nieuchronna jest upadłość stoczni, bez gwarancji zatrudnienia dla stoczniowców. Decyzja KE z 6 listopada, nakazująca zwrot pomocy państwa uznanej przez KE za nielegalną, pozostaje bowiem w mocy, a stocznie nie mają pieniędzy, by zwrócić wielomilionowe wsparcie. Minister skarbu Aleksander Grad przyznał, że zgoda Kroes na nowy przetarg ma duże znaczenie dla Polski, ponieważ procedury zbywania majątku w prawie upadłościowym trwają latami.

List o przedłużenie terminu sprzedaży stoczni jest już kolejnym, jaki Polska wysłała do KE. Pierwszy termin upłynął 6 czerwca. Na prośbę ministra Grada, Neelie Kroes zgodziła się już dwa razy na przyznanie więcej czasu na sfinalizowanie sprzedaży, najpierw do końca czerwca, a potem do końca sierpnia.

d3ifeod

Grad poinformował w poniedziałek, że rządowa agencja Qatar Investment Authority nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Agencja ta może jednak wystartować w nowym przetargu, o który resort zwrócił się do Komisji Europejskiej. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił w wyznaczonym terminie pieniędzy za majątek zakładów.

Michał Kot

d3ifeod

Podziel się opinią

Share
d3ifeod
d3ifeod