KE: Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 r.

Litwa spełnia tzw. kryteria konwergencji i dlatego KE proponuje, by rada ministrów UE zdecydowała, że Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 r. - podała KE. Inne kraje, które mają w przyszłości przyjąć euro m.in. Polska, nie spełniają wszystkich kryteriów.

KE: Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 r.
Źródło zdjęć: © Fotolia | spaceport9

04.06.2014 | aktual.: 04.06.2014 13:25

Komisja Europejska opublikowała w środę raport konwergencji, który ocenia gotowość ośmiu krajów UE do przyjęcia wspólnej waluty: Litwy, Polski, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii i Szwecji. KE oceniła, że Litwa się wyróżnia w tej grupie i teraz spełnia wszystkie kryteria konwergencji.

Kryteria konwergencji to stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem, średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Ponieważ Litwa spełnia wszystkie kryteria, Komisja rekomenduje ministrom krajów UE, by zdecydowali, że Litwa może przyjąć euro od 1 stycznia 2015 r. Decyzja ta ma być podjęta po tym, gdy przywódcy państw i rządów krajów UE przedyskutują tę kwestię na szczycie UE 26-27 czerwca i gdy swoją opinię wyda Parlament Europejski.

- Gotowość Litwy do przyjęcia euro odzwierciedla jej długookresowe wsparcie ostrożnościowej polityki fiskalnej i reform gospodarczych - oświadczył komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Dodał, że Litwa wykorzystała reformy, by zwiększyć dobrobyt kraju i jej PKB na mieszkańca wzrośnie z 35 proc. średniej unijnej w 1995 r. do 78 proc. w 2015 r. Litwa wraz z przyjęciem euro przystąpi do unii bankowej.

Żaden z pozostałych siedmiu krajów nie spełnia wszystkich kryteriów przyjęcia euro, dlatego ich sytuacja będzie oceniona ponownie za dwa lata - zaznaczyła KE.

Polska spełnia kryterium inflacyjne, wraz z Bułgarią, Czechami, Chorwacją, Węgrami i Szwecją. Nie spełnia natomiast kryterium deficytu budżetowego, bo wciąż objęta jest procedurą nadmiernego deficytu, choć procedura ta została ostatnio zawieszona (ale nie zamknięta). Innym krajem, który nie spełnia tego kryterium jest Chorwacja.

Jeśli chodzi o dług publiczny, to KE oceniła w raporcie, że relacja polskiego długu do PKB "pozostaje poniżej, ale blisko 60 proc.".

Siedem krajów, w tym Polska, nie spełnia kryterium stabilności kursu walutowego. Wszystkie spełniają natomiast kryterium długoterminowych stóp procentowych. Ponadto tylko Chorwacja (poza Litwą) mają prawo krajowe dotyczące spraw monetarnych, które jest w pełni zgodne z unijną legislacją.

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP
eurolandlitwastrefa euro
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także