Trwa ładowanie...
d2mmt1h

KE: Polska ma wykonywać odwierty zgodnie z normami UE

Warszawa, 26.02.2015 (ISBnews) - Komisja Europejska (KE) zwróciła się do Polski o zagwarantowanie, by wszystkie działania w ramach odwiertów poszukiwawczych były prowadzone z uwzględnieniem norm unijnych, poinformowała KE. Jeżeli Polska nie podejmie działań w ciągu 2 miesięcy, sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Share
d2mmt1h

"Zgodnie z polskim prawem, odwierty poszukiwawcze na głębokości do 5 tys. metrów nie wymagają wcześniejszego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Prawo UE wymaga jednak, aby wszystkie projekty, które mogą mieć znaczące skutki dla środowiska, ze względu na swój charakter, rozmiar lub lokalizację, były oceniane przed realizacją, zgodnie z dyrektywą w sprawie oceny oddziaływania na środowisko" - czytamy w komunikacie.

Jak zwraca uwagę KE, takie wyłączenie z zakresu stosowania odnośnych przepisów unijnych jest sprzeczne z prawem UE, jak niedawno powtórzył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu wydanym w dniu 11 lutego.

"Komisja przesłała wezwanie do usunięcia uchybienia w tej sprawie w lipcu 2014 r., ale jako że niedociągnięcia nie zostały jeszcze wyeliminowane, przesyła obecnie uzasadnioną opinię. Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli w ciągu wyznaczonego okresu państwo członkowskie nie podejmie działań, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE" - napisano dalej w materiale.

(ISBnews)

d2mmt1h

Podziel się opinią

Share
d2mmt1h
d2mmt1h