Trwa ładowanie...
d4c5el8
d4c5el8

KE: Polska musi zwrócić 5,84 mln euro unijnych funduszy rolnych (aktl.)

# dochodzi wypowiedź ministra Sawickiego #
Share
d4c5el8

09.07. Bruksela (PAP) - Komisja Europejska upomina się o zwrot 57 mln euro funduszy rolnych UE od 15 krajów członkowskich. Polska ma zwrócić 5,84 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji.

"Te pieniądze wrócą do budżetu UE z powodu nieprzestrzegania przepisów UE lub zastosowania nieodpowiednich procedur kontroli w zakresie wydatków na rolnictwo" - poinformowała w środę KE.

"Państwa członkowskie są odpowiedzialne za wypłacanie pomocy i kontrolę wydatków w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR), natomiast Komisja ma obowiązek zapewnić, aby państwa członkowskie dokonały prawidłowego wykorzystania funduszy" - dodała Komisja.

d4c5el8

"Jest to stosunkowo niewielka kwota, jednak nie zgadzamy się z taką korektą. Uważamy, że pomoc na modernizację gospodarstw rolnych w 2009 r. została wyraźnie ukierunkowana, zgodnie z kryteriami dostępu określonymi w polskim PROW 2007-2013" - skomentował dla PAP minister Sawicki. Dodał, że resort wykorzysta wszystkie możliwości do odwołania się od takiej decyzji, po jej opublikowaniu.

W ramach korekty odzyskane zostaną środki finansowe od 15 państw członkowskich: Belgii, Czech, Danii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Łotwy, Węgier, Polski, Portugalii, Słowenii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W przypadku Polski KE naliczyła korektę w wysokości 5,84 mln euro w zakresie funduszy na rozwój obszarów wiejskich. "Korekta (jest) proponowana ze względu na brak kryteriów wyboru dla oceny projektów" - czytamy w komunikacie KE.

Największą korektą została obciążona Francja. Musi ona zwrócić ponad 20 mln euro funduszy rolnych w związku z niedociągnięciami związanymi z przydziałem uprawnień do pomocy.

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8