KE proponuje dodatkowy 1 mld euro wsparcia dla Ukrainy
Zgodnie z zapowiedzią Komisja Europejska zaproponowała w środę udostępnienie Ukrainie dodatkowego miliarda euro wsparcia na stabilizację pogarszającej się sytuacji finansowej - poinformował komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn.
Według komisarza już w najbliższych tygodniach Ukraina może otrzymać pierwszą ratę wsparcia w wysokości 600 mln euro, gdy tylko kraj ten podpisze finalizowaną obecnie umowę kredytową z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Propozycja Komisji oznacza zwiększenie puli tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na uregulowanie najpilniejszych płatności do 1,6 mld euro. Już w zeszłym roku UE zaoferowała temu państwu 610 mln euro wsparcia, które miało pomóc złagodzić skutki wdrażania przez Ukrainę trudnych reform, wymaganych przez MFW.
Pomoc makrofinansowa UE to pożyczki gwarantowane z unijnego budżetu. Będzie to tylko częścią dużego pakietu wsparcia UE dla Ukrainy o łącznej wartości 11 mld dolarów.
"Pożyczka w wysokości 1,6 mld euro to natychmiastowa i konkretna odpowiedź na trudną sytuację finansową" - powiedział Rehn. "Oprócz pomocy Ukrainie w zaspokojeniu jej natychmiastowych potrzeb finansowych, pożyczka ta ma na celu także wsparcie reform gospodarczych, których żądają obywatele Ukrainy - dodał. - Będzie to ważny wkład w poszukiwanie pokojowego, opartego na negocjacjach i legalnego z punktu widzenia prawa międzynarodowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie".
Pieniądze z unijnej pomocy makrofinansowej mają być przeznaczone na "poprawę równowagi płatniczej" Ukrainy. Powiązanie unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy z zawarciem przez ten kraj umowy kredytowej z MFW oznacza, że UE uzależnia swe wsparcie od zobowiązania się przez rząd w Kijowie do przeprowadzenia trudnych reform, będących warunkiem uzyskania przez ten kraj kredytu MFW w wys. 15 mld dolarów.
Jedną z konsekwencji reform byłoby podwyższenie cen energii, co - jak przyznał Rehn - miałoby skutki społeczne i polityczne. Dlatego KE proponuje zapomogi na ten cel dla najbardziej potrzebujących. "Należy mieć na względzie kwestie socjalne" - dodał komisarz. Według niego niebawem na Ukrainę uda się misja KE, która ma prowadzić z władzami rozmowy m.in. w tej sprawie.
Zwiększenie pomocy makrofinansowej dla Ukrainy muszą jeszcze zaakceptować państwa UE. Będzie to jeden z tematów rozmów przywódców na szczycie w Brukseli w czwartek i piątek. Komisja oczekuje, że także europarlament wyda swoją pozytywną opinię w tej sprawie.
Z Brukseli Anna Widzyk