KE: rozmowy Oettinger-Tusk ws. unii energetycznej 2 maja w Warszawie

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger spotka się z premierem Donaldem Tuskiem 2 maja w Warszawie, by dogłębniej omówić propozycje dotyczące unii energetycznej - dowiedziała się w piątek PAP w służbach prasowych komisarza.

25.04.2014 | aktual.: 25.04.2014 13:06

"Wkład premiera Tuska jest bardzo mile widziany jako wysokiej jakości przyczynek do dyskusji i przygotowań komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie strategii dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego" - napisano w przesłanej PAP informacji.

Służby prasowe Oettingera zaznaczyły, że KE jest świadoma polskich propozycji dotyczących możliwych sposobów wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii do UE.

"Komisja Europejska (...) zdecydowanie dąży do większej koordynacji polityki energetycznej UE, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Cieszymy się z każdego wkładu do tej debaty" - podkreślono. KE opracowuje kompleksową analizę bezpieczeństwa energetycznego oraz plan zmniejszenia zależności energetycznej UE, które mają być zaprezentowane na następnym szczycie UE w czerwcu - dodano.

Kryzys na Ukrainie i aneksja Krymu przez Rosję wywołały dyskusję o zależności UE od dostaw rosyjskiego gazu. Zgodnie z postanowieniami marcowego szczytu UE Komisja ma przeanalizować bezpieczeństwo energetyczne Unii i w czerwcu przedstawić plan zmniejszenia zależności energetycznej wspólnoty.

Jak mówił polski premier, "kryzys ukraiński pokazał, że polskie inicjatywy służące solidarności energetycznej mają głębszy sens, niż ktokolwiek mógłby się wcześniej spodziewać". Jego zdaniem europejska unia energetyczna to kolejny krok w stronę autentycznej integracji UE.

Na początku kwietnia Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie. W środę spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, w czwartek z prezydentem Francji Francois Hollande'em, a na piątek zaplanował rozmowy na ten temat z kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa KE Jean-Claude'em Junckerem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Hollande zapewnił po spotkaniu z Tuskiem, że Polska i Francja w pełni porozumiały się ws. projektu unii energetycznej.

Wśród elementów projektu unii energetycznej Tusk wymienia: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową (z finansowaniem do 75 proc. ze środków UE), lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.

Z Brukseli Julita Żylińska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)