Trwa ładowanie...
d2xizlq
d2xizlq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KE upomina Polskę ws. wymogów prawodawstwa wodnego UE (aktl.)

#
dochodzi reakcja resortu środowiska
#
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xizlq

19.11. Bruksela,Warszawa (PAP) - KE zwróciła Polsce uwagę ws. niedostatecznego dostosowania naszego prawa wodnego do standardów UE. Chodzi o nieprawidłowe stosowanie przepisów dyrektywy wodnej, która zobowiązuje państwa Unii do ochrony i poprawy stanu wszystkich wód. Na razie nie grożą Polsce z tego tytułu kary - uspokaja MŚ.

KE skierowała upomnienie w tej sprawie do polskich władz w listopadzie 2014 r. Teraz uznała, że pomimo podjęcia działań w celu naprawy szeregu niezgodności, pewne przepisy nadal nie są przestrzegane przez nasz kraj.

"Nie wypełniono jak dotąd obowiązków w zakresie wyznaczenia silnie zmienionych części wód, systemu klasyfikacji silnie zmienionych i sztucznych części wód, prowadzonych na dużą skalę prac konserwacyjnych na rzekach, jak również odstępstw od dążenia do celów środowiskowych (przywrócenia dobrego stanu wód najpóźniej do 2015 r.) na poziomie jednolitych części wód" - podkreślono w komunikacie KE.

d2xizlq

Komisja zwróciła uwagę, że niedopełnienie naprawy uchybień poważnie zagraża realizacji celów ustanowionych w unijnej dyrektywie. Jeżeli Polska nie podejmie działań w ciągu dwóch miesięcy, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Resort środowiska poinformował w czwartek PAP, że obecnie strona polska oczekuje na formalne przekazanie pisma Komisji Europejskiej, dotyczącego wdrożenia Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Zarzuty - jak podkreśla - dotyczą planów gospodarowania wodami przekazanych w 2011 roku. Obecnie przygotowywane są nowe plany, zgodnie z RDW; uwagi KE będą w nich uwzględnione - dodaje resort.

Na razie nie grożą nam z tego tytułu żadne kary - podkreśla ministerstwo.

Dyrektywa wodna zobowiązuje państwa Unii do ochrony i poprawy stanu wszystkich części wód gruntowych i powierzchniowych, aby przywrócić ich dobry stan najpóźniej do 2015 r.

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq