Trwa ładowanie...
ke
21-02-2013 13:00

KE wycofuje pozew przeciwko Polsce dot. dyrektywy telekomunikacyjnej

Komisja Europejska wycofuje z Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce za niewdrożenie unijnych przepisów telekomunikacyjnych, umożliwiających m.in. zmianę operatora w jeden dzień.

KE wycofuje pozew przeciwko Polsce dot. dyrektywy telekomunikacyjnejŹródło: Jupiterimages
d3frdbl
d3frdbl

- Polska wdrożyła zapisy ramowej dyrektywy o telekomach z 2009 r., więc wycofujemy sprawę z Trybunału UE - poinformował w czwartek PAP rzecznik komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, Ryan Heath.

Nowe unijne przepisy telekomunikacyjne, które weszły w życie w maju 2011 r., ułatwiają klientom zmianę operatora telefonii komórkowej. Przepisy umożliwiają bowiem zmianę operatora w ciągu jednego dnia z zachowaniem numeru. Dyrektywa daje też prawo do bycia poinformowanym o naruszeniu bądź skradzeniu danych osobowych przetrzymywanych przez operatora. Przewiduje też skrócenie minimalnego czasu trwania umowy.

Polska została pozwana przez KE w maju zeszłego roku przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niewdrożenie tych przepisów do prawa krajowego. Komisja proponowała, by Trybunał nałożył na nasz kraj karę pieniężną 112 tys. euro dziennie.

d3frdbl

Ostatecznie jednak prace nad wdrożeniem unijnych regulacji w Polsce zostały przyspieszone. Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która przewiduje ułatwienia przy zawieraniu umowy, weszła w życie w styczniu br.

Czwartkowa decyzja KE o wycofaniu skargi przeciwko Polsce ws. dyrektywy telekomunikacyjnej to już drugie w ostatnich tygodniach działanie Komisji, dzięki któremu unikniemy ogromnych kar. Pod koniec stycznia KE wycofała pozew z Trybunału UE za niepełne wdrożenie przepisów dyrektywy audiowizualnej. Również i w tym przypadku wisiała nad nami groźba kary w wysokości 112 tys. euro dziennie.

d3frdbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3frdbl