Trwa ładowanie...
df21qqv

KGHM ocenia, że konsensus rynkowy jest dobrym wskaźnikiem co do zysku netto spółki w '14 (opis)

28.03. Warszawa (PAP) - KGHM ocenia, że konsensus rynkowy jest dobrym wskaźnikiem co do zysku netto spółki w 2014 roku - poinformował na konferencji dyrektor finansowy spółki,...

df21qqv
df21qqv

28.03. Warszawa (PAP) - KGHMKGHM (Zobacz notowania spółki ») ocenia, że konsensus rynkowy jest dobrym wskaźnikiem co do zysku netto spółki w 2014 roku - poinformował na konferencji dyrektor finansowy spółki, Jarosław Romanowski. KGHMKGHM do września chce zakończyć prace nad reorganizacją struktury finansowania.

Na pytanie, jak w związku z podanymi założeniami budżetowymi, zarząd ocenia konsensus rynkowy zysku netto KGHMKGHM w 2014 r. na poziomie 2,26 mld zł, Romanowski odpowiedział: "Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na niepublikowanie prognozy na 2014 rok, ale zawsze byłem przekonany, że modele używane przez inwestorów są prawidłowo skonstruowane i na podstawie tych modeli możecie Państwo szacować. To co jest konsensusem rynkowym, powinno być dobrym wskaźnikiem co do tego, jakiego wyniku netto na koniec roku powinniśmy oczekiwać".

Konsensus rynkowy dla KGHMKGHM przygotowany przez PAP zakłada 2.255 mln zł zysku netto, 3.211 mln zł EBIT, 4.144 mln zł EBITDA oraz 16.821 mln zł przychodów ze sprzedaży w 2014 r.

Pytany o to, czy spółka zamierza wstrzymać się z publikacją prognozy zysku netto także w kolejnych latach, wiceprezes odpowiedział: "Nie przesądzałbym już dzisiaj czy jest to decyzja, która będzie obowiązywała w kolejnych latach. Będzie to uzależnione od cen miedzi i zmienności na rynku, jak i tego jak w przyszłości będzie kształtował się konsensus rynkowy dla tych parametrów".

df21qqv

"KGHMKGHM nie powinien jednak w sposób istotny różnić się od pozostałych dużych graczy z rynku miedziowego w zakresie informacji, które będzie komunikować rynkowi. A większość spółek w branży górniczej odchodzi od tego typu publikacji i podaje tylko dane od nich zależne, jak wielkość produkcji, koszty, czy CAPEX" - dodał.

Prezes przyznał, że na 2015 r. spółka chciałaby podać założenia dotyczące produkcji, kosztów i nakładów inwestycyjnych dla całej grupy, a nie tylko spółki matki.

"Jeśli zdecydujemy się wówczas na prognozę wyniku finansowego, to także w formie skonsolidowanej" - dodał.

KGHMKGHM zakłada w budżecie na 2014 r. średnioroczne notowania miedzi na poziomie 7.100 USD/t, średnioroczne notowania srebra na poziomie 22 USD/troz, a kurs USD/PLN w wysokości 3,05.

df21qqv

"Poziomy miedzi, srebra i złota, które założyliśmy, są na poziomach wyższych niż obecne ceny rynkowe. Oczekujemy jednak, że druga część roku, a zwłaszcza końcówka 2014 r. powinna być bardziej sprzyjająca dla tych metali" - skomentował Romanowski.

KGHMKGHM zakłada także produkcję miedzi w koncentracie na poziomie 420 tys. ton, produkcję miedzi elektrolitycznej w wysokości 567,5 tys. ton i produkcję srebra w koncentracie na poziomie 1.112 ton. Wolumen sprzedaży wyrobów z miedzi założono na 562,8 tys. ton, a wolumen sprzedaży wyrobów ze srebra na 1.115 ton.

KGHMKGHM planuje wydać na inwestycje w 2014 r. 4.251 mln zł, z czego na inwestycje rzeczowe 2.565 mln zł, a na inwestycje kapitałowe 1.686 mln zł.

df21qqv

Romanowski poinformował, że wysokie wydatki kapitałowe nie wynikają z planów realizacji dodatkowych projektów górniczych, czy przejęć.

"Są one związane z realizacją projektów, które mamy w portfelu, czyli kontynuacją nakładów na dokończenie Sierra Gorda, a także na projekty: Victoria i Afton Ajax" - podał.

"Naszym celem jest zorganizowanie dofinansowania dla tych projektów na poziomie grupy kapitałowej, co umożliwi nam większą kontrolę nad wydatkami. Finansowanie dla projektów zagranicznych, w dużej części zewnętrzne, bardziej opłaca się nam zorganizować na poziomie spółki matki. To wydaje się optymalne rozwiązanie" - dodał.

df21qqv

Wiceprezes poinformował, że KGHMKGHM do września chce zakończyć prace nad reorganizacją struktury finansowania.

"Kredyt od EBI to pierwszy krok w kierunku zorganizowania finansowania długoterminowego. Chcemy, aby struktura finansowania była bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona. Zamierzamy utrzymać 1-1,5 mld zł finansowania krótkookresowego. Natomiast w zależności od tego, jak będą kształtowały się ceny miedzi, srebra, kurs walutowy i poziom dywidendy w tym roku i kolejnych latach, chcemy resztę naszych potrzeb w zakresie finansowania inwestycji pokryć kredytem około 5-letnim" - powiedział Romanowski.

"Te dodatkowe finansowanie, przynajmniej 5-letnie, w kolejnych latach może wynieść od 1 do nawet 2 mld USD, ale jeszcze dokładnej kwoty bym nie przesądzał. W tej chwili nad tym pracujemy. Do września powinniśmy ukończyć pracę nad reorganizacją całej struktury finansowania" - dodał.

df21qqv

Romanowski podał, że kredyt z EBI wyrażony w PLN ma wartość ok. 1,6 mld zł.

Podał także, że oczekuje, iż zadłużenie netto KGHMKGHM na koniec 2014 r. wyniesie 2 mld zł.

Romanowski poinformował, że spółka podtrzymuje na razie nakłady na realizację projektu Sierra Gorda w kwocie ok. 3,9 mld USD

"W tej chwili nie zmieniamy naszych prognoz w tym zakresie, jednak te czynniki, które wpływają na wzrost kosztów całego projektu, jak wzrost płac czy kosztów energii, obowiązują. Chcemy zakomunikować ostateczną wielkość CAPEX-u już po zakończeniu projektu. Mogę jedynie powiedzieć, że na razie nic istotnego nie nastąpiło, co by wymagało wcześniejszego komunikowania się z rynkiem w tym zakresie" - skomentował.

df21qqv

"W tej chwili powołaliśmy osobny zespół w ramach Sierra Gorda, który analizuje konieczne nakłady inwestycyjne na II fazę. Kończymy model funkcjonowania kopalni w najbliższych latach i szacowanie wolnych przepływów pieniężnych z tego projektu. Wcześniej informowaliśmy, że II faza będzie finansowana z przepływów z I fazy, ale to będzie też zależało od terminu uruchomienia realizacji II fazy. Chcemy by poziom ryzyka związany z II fazą był dużo mniejszy - nie chcemy mieć takich zmian wielkości CAPEX-u jak przy I fazie" - dodał. (PAP)

jow/ ana/

df21qqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df21qqv