Trwa ładowanie...
d5a4sjj

KGHM postrzega kierunek zmian propozycji podatku od kopalin jako właściwy (opis)

03.01. Warszawa (PAP) - KGHM postrzega kierunek zmian propozycji podatkowych od kopalin jako właściwy, ale nadal będzie dyskutować z Ministerstwem Finansów o wymiarze podatku, bo...

Share
d5a4sjj

03.01. Warszawa (PAP) - KGHM postrzega kierunek zmian propozycji podatkowych od kopalin jako właściwy, ale nadal będzie dyskutować z Ministerstwem Finansów o wymiarze podatku, bo wymiar podatku nie jest satysfakcjonujący. Przy takim podatku eksploatacja złoża w Lubinie byłaby nieopłacalna - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth.

"Wczoraj na stronie internetowej pojawiła się nowa propozycja podatku i liczymy jakie ona ma skutki, ale patrząc górnolotnie powiedziałbym, że trend jest właściwy, widać obniżkę wymiaru tego podatku, ale dalej mogę stwierdzić, że on jest niesatysfakcjonujący, jeśli chodzi o analizę porównawczą ze światem" - powiedział w telewizji TVN CNBC Wirth.

Dodał, że według pierwotnej wersji projektu ustawy roczny podatek wyniósłby według wyliczeń KGHM ok. 2,8 mld zł, a w nowej zmodyfikowanej propozycji to jest o ok. 280 mln zł mniej.

d5a4sjj

Przy tej strukturze podatku opłacałoby się wydobywać, ale tylko mniejszą część zasobów KGHM.

"Podatek ma istotny wpływ na tzw. brzeżną wartość miedzi w złożu. Dzisiaj KGHM eksploatuje to co jest powyżej 0,7 proc. miedzi w złożu, a w momencie gdy wliczymy ten podatek, to musielibyśmy podnieść również to co się nazywa brzeżną zawartością, a więc radykalnie dzięki takim posunięciom ilość złoża nam zmaleje, bo złoże jest pojęciem mobilnym" - powiedział.

Zdaniem Wirtha ta wartość brzeżna mogłaby zmniejszyć w najbliższych latach potencjalne zasoby na polach, na których dziś jest eksploatacja o minimum 10 proc.

"Jeśli wielkość zasobów jest 26 mln ton miedzi w ziemi, to o 10 proc. na pewno ten podatek uszczupli nam zakres zainteresowania, czy możliwości eksploatacyjne, a to jest bardzo dużo" - powiedział prezes.

d5a4sjj

"Mamy trzy aktywa górnicze i np. Zakłady Górnicze Lubin mają dosyć ubogie złoże w porównaniu np. z Rudną i wtedy powstaje pytanie o sensowność złoża ubogiego w takich warunkach" - dodał.

Prezes powiedział też, że na razie nie bierze pod uwagę konieczności wyłączenia z użytkowania części zasobów np. W Lubinie, gdyby takie były warunki podatkowe, choć przyznał, że taka myśl funkcjonuje.

"Taki potencjał funkcjonuje w naszym myśleniu, ale oczywiście na razie nie dopuszczam do takiego myślenia, żeby wyłączyć z użytkowania część znacznych zasobów w dzisiejszym stanie rzeczy. Będziemy robili wszystko, żeby utrzymać status quo, a przede wszystkim dyskutować dalej z Ministerstwem Finansów odnośnie wymiaru takiego podatku" - powiedział Wirth.

Pytany czy przy takim podatku eksploatacja złoża w Lubinie byłaby bezsensowna z ekonomicznego punktu widzenia odpowiedział: "Byłaby nieopłacalna".

d5a4sjj

Wirth podtrzymał też, że jeśli chodzi o planowany buy back to jest to opcja, którą zarząd chciałby mieć, ale dodał, że podatek od kopalin mógłby opóźnić rozpoczęcie buy backu, jeśli wszedłby w wymiarze pierwotnym.

Wirth zapewnił też, że KGHM ma środki na wypłacenie dywidendy w wysokości 30 proc. zysku netto za 2011 rok oraz na sfinansowanie z własnych środków zakupu kanadyjskiej Quadry nie posiłkując się kredytem.(PAP)

bas/ jtt/

d5a4sjj

Podziel się opinią

Share
d5a4sjj
d5a4sjj