Trwa ładowanie...
de0zrzj

KHW podpisał z bankami umowę w sprawie emisji obligacji

29.08. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) podpisał w środę z konsorcjum pięciu banków umowę dotyczącą emisji obligacji na kwotę 1 mld 25 mln zł. Uzyskane w ten sposób...

de0zrzj
de0zrzj

29.08. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy (KHW) podpisał w środę z konsorcjum pięciu banków umowę dotyczącą emisji obligacji na kwotę 1 mld 25 mln zł. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na poprawę finansowania programu inwestycyjnego holdingu.

Emisję obligacji przeprowadzi konsorcjum pięciu banków: Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, DZ Bank Polska, Nordea Bank Polska i PKO Bank Polski.

Uczestniczący w podpisaniu umowy wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podkreślił, że to projekt nowatorski w polskim górnictwie. "Wielu wątpiło, że ten finał nastąpi. To też jest pewne świadectwo, że banki w tych niełatwych czasach kryzysu europejskiego zdecydowały się tę branżę finansować - oznacza to, że jest ona dobrze zarządzana, w dobrych rękach" - powiedział.

Prezes KHW Roman Łój zaznaczył, że przed dopełnieniem formalności trzeba było pokonać wiele problemów i uprzedzeń. "Finalizacja tego projektu jasno dowodzi - przynajmniej ja tak to odbieram - że nasze górnictwo węgla kamiennego przestaje być traktowane jak mastodont poprzedniej epoki, któremu grozi szybkie wymarcie, że jest traktowany jako branża perspektywiczna, której można zaufać i w którą należy inwestować" - oświadczył prezes holdingu.

de0zrzj

Obligacje wystawiane będą w trzech transzach. Dzielić się będą na część terminową (750 mln zł), przeznaczoną na refinansowanie obecnego, krótkoterminowego finansowania i finansowanie programu inwestycyjnego, oraz odnawialną część obrotową (275 mln zł), przeznaczoną na finansowanie bieżących potrzeb holdingu.

Pierwsza transza, w wysokości 325 mln zł ma zostać wypłacona we wrześniu, co pozwoli na zmianę struktury finansowania - z zobowiązań krótkoterminowych na średnio- lub długoterminowe. Druga transza, na kwotę 425 mln zł, zostanie wypuszczona najprawdopodobniej pod koniec października i zostanie przeznaczona na działalność inwestycyjną. Jak podkreślają przedstawiciele KHW, takie finansowanie pozwala na lepsze niż dotychczas dopasowanie aktywów i pasywów holdingu, działającego w kapitałochłonnej branży o długich okresach zwrotu, oraz stabilne finansowanie programu inwestycyjnego. Przewidziany okres trwania programu wynosi do 5 lat od pierwszej emisji. Będą to obligacje imienne o ograniczonej zbywalności, wyemitowane w złotych. Ich zabezpieczeniem będą hipoteki na majątku pozaprodukcyjnym oraz zastawy rejestrowe.

Zarząd spółki zaznacza, że obligacje nie rozwiązują wszystkich potrzeb firmy - sam tylko program inwestycyjny na obecny rok wynosi 650 mln zł.

Katowicki Holding Węglowy tworzą kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. W ubiegłym roku wydobyły one 12,67 mln ton węgla energetycznego. Podobna wielkość wydobycia zakładana jest w tym roku. Holding zatrudnia ok. 18,6 tys. pracowników, z czego ok. 1,9 tys. na powierzchni, w ramach struktur obsługi produkcji i sprzedaży. Ubiegłoroczny zysk netto KHW wyniósł 150 mln zł; w tym roku ma być co najmniej na podobnym poziomie. Docelowo holding chce zwiększyć wydobycie węgla do ok. 13,5 mln ton rocznie.(PAP)

kon/ je/ asa/

de0zrzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0zrzj