Kiedy firmy mogą płacić niższy podatek

Fiskus coraz częściej zgadza się na objęcie świadczeń złożonych jedną stawką.

Kiedy firmy mogą płacić niższy podatek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.09.2010 | aktual.: 21.09.2010 06:28

W praktyce gospodarczej coraz częściej występują transakcje złożone z kilku elementów opodatkowanych według różnych stawek 7 i 22 proc. VAT. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy dwie czynności, które stanowią nierozłączną całość, mogą być objęte jedną niższą stawką podatku.

Fiskus zgadza się na to m.in. w wypadku dostawy tlenu medycznego do szpitali, co potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP3/443-893/09/IK). Z pytaniem zwróciła się firma, która zgodnie z zawartymi umowami dostarcza tlen, zapewnia jego transport, dzierżawi szpitalom zbiorniki i butle oraz zajmuje się napełnianiem butli, które nie są jej własnością.

Jedna niższa stawka

Problem polega na tym, że na tlen medyczny i jego transport obowiązuje 7-proc. VAT, podczas gdy dzierżawa butli i inne usługi (np. opłata za napełnienie) są objęte 22-proc. VAT.
Dyrektor IS stwierdził, że jeśli dostawa gazów medycznych objęta jest stawką 7-proc., to również usługi dodatkowe, które służą realizacji tej dostawy, będą opodatkowane 7-proc. Koszty związane z dostawą tlenu należy traktować jako element świadczenia zasadniczego. Można je opodatkować stawką właściwą dla dostawy gazów medycznych, pod warunkiem że są objęte jedną umową między kontrahentami.

Co ważne, nie ma znaczenia, czy dostawa gazu medycznego jest ujmowana w jednej pozycji faktury czy też w kilku pozycjach: jako dostawa towarów i jako świadczenia usługi z nią związanej. Podstawą opodatkowania i tak będzie suma kwot wykazanych na fakturze, otrzymana za dostawę towaru i usługi pomocnicze.

Podobny problem powstaje w wypadku aparatów diagnostycznych (objętych stawką 7 proc. VAT), które są sprzedawane wraz oprogramowaniem komputerowym i niezbędnym sprzętem w postaci komputera i drukarki (opodatkowanych 22 proc.).
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zgodził się w interpretacji (nr IPPP3/443-550/09-4/MPe), że jeśli aparat może funkcjonować wyłącznie z komputerem i drukarką, to należy traktować je jako integralny zestaw diagnostyczny. Tak rozumiany wyrób medyczny jest opodatkowany 7-proc. VAT.

Z preferencyjnej stawki mogą również skorzystać podmioty zajmujące się wywozem i utylizacją śmieci (na co obowiązuje 7-proc. VAT), które jednocześnie wydzierżawiają klientom pojemniki na te odpady (dzierżawa zbiornika jest objętą stawką 22 proc.). Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-724/09-2/AP) potwierdza, że jeśli dzierżawa jest świadczona w powiązaniu z usługą odbioru i wywozu tych odpadów, to do całości można stosować stawkę 7 proc.

Wątpliwości wciąż budzą jednak usługi w budownictwie, np. montaż okien i drzwi, kiedy to w ramach jednego świadczenia firma oferuje usługę polegającą na montażu (objętą 7-proc. VAT) oraz sam towar (22 proc. VAT).

Towar wraz z montażem

Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się jednak w interpretacji (nr IPPP1/443-1333/09-2/AP), że przedsiębiorstwa, które montują okna i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego, mogą stosować 7-proc. VAT. Sprawa dotyczyła podatnika, który wymienia elementy stolarki budowlanej (drzwi, okna) z użyciem własnych zakupionych wcześniej materiałów. Przedmiotem sprzedaży jest usługa montażu, która zawiera w cenie zarówno koszty robocizny, jak i zużytych materiałów.

W wielu wypadkach okazuje się, że przedsiębiorcy mogą stosować niższą stawkę, nawet jeśli usługa montażu stanowi tylko kilka procent całości opłaty.
Mówi o tym m.in. interpretacja dyrektora IS w Bydgoszczy (nr ITPP1/443-1252/09/MS). Sprawa dotyczyła firmy, która zajmuje się m.in. sprzedażą kominków do ogrzewania mieszkań wraz z materiałami do ich instalacji. Część klientów zamawia w tym przedsiębiorstwie również podłączenie kominka do przewodu kominowego. W takiej sytuacji cena za montaż nie przekracza 5 – 10 proc. wartości faktury.

Dyrektor izby skarbowej zgodził się, że jeżeli przedmiotem świadczonych przez wnioskodawcę czynności będą roboty budowlano-montażowe, wykonywane w obiektach zaliczanych do budownictwa mieszkaniowego, które to roboty mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45, to do całej wartości usługi należy zastosować 7-proc. VAT.

Monika Pogroszewska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)