Trwa ładowanie...
d2trqdn
Tax Care
unia
24-01-2011 16:23

Kiedy nie trzeba rozliczać unijnego VAT

Polscy przedsiębiorcy kupujący towary w krajach należących do Unii Europejskiej podlegają co do zasady opodatkowaniu unijnemu VAT.

d2trqdn
d2trqdn

Z rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wyłączeni są jednak podatnicy zwolnieni w Polsce podmiotowo z VAT, ale pod warunkiem, że wartość transakcji nie przekroczyła wyznaczonego przez ustawę limitu.

Całkowita wartość transakcji zakupionych w Unii towarów nie może przekroczyć w trakcie bieżącego oraz poprzedniego roku podatkowego kwoty 50 tys. złotych. Limit ten dla każdego z lat liczy się odrębnie, a przy ustalaniu wartości nie wlicza się kwoty VAT należnego lub zapłaconego na terytorium państwa, z którego towary są wysyłane lub transportowane.

W niektórych jednak przypadkach – gdy przedsiębiorca nabywa towary z państw członkowskich, w których stawka VAT jest wyższa od stawki obowiązującej w Polsce - rejestracja w zakresie VAT-UE może być opłacalna nawet dla firm, które w Polsce są podmiotowo zwolnione z VAT.

W takiej sytuacji przedsiębiorcy mogą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania czynności nabycia wewnątrzwspólnotowego (na druku VAT-R), ale jeszcze przed dokonaniem transakcji. Rozliczenie unijnego VAT na terenie Polski będzie możliwe w następnym miesiącu po złożeniu oświadczenia (obowiązującego przez kolejne dwa lata).

d2trqdn

Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku firmy zwolnionej podmiotowo z VAT nie będzie już dotyczył wspomniany wyżej limit 50 tys. zł Dlatego wypełniając VAT-R przedsiębiorstwa zwolnione podmiotowo powinny uważnie przemyśleć, czy rejestracja w zakresie VAT-UE będzie dla nich korzystna - – wewnątrzwspólnotowe rozliczenie nabycia towarów będzie bowiem obowiązywało przy każdej unijnej transakcji. Pochopny wybór rubryki dotyczącej VAT-UE w formularzu VAT-R kosztować może takiego przedsiębiorcę zapłacenie w Polsce VAT-u, którego mógł uniknąć – jak w sytuacji opisanej poniżej.

Przykład:
Podatnik VAT wykonujący w Polsce wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT dokonał rejestracji w zakresie VAT-UE, zgłaszając chęć opodatkowania takich transakcji na terytorium kraju. Oświadczenie zostało złożone w lipcu 2010 roku. Podatnik ten, ze względu na zwolnienie podmiotowe, nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7.

W sierpniu 2010 r. kupił w Niemczech towar za 2 tys. zł, podając numer identyfikacji podatkowej poprzedzony oznaczeniem kraju (PL). Sprzedawca niemiecki zastosował dla tej transakcji stawkę 0%.

W przedstawionej sytuacji polski podatnik ma obowiązek obliczenia podatku VAT według stawek właściwych w Polsce i rozliczenia go w deklaracji VAT-8 (ze względu na zwolnienie podmiotowe), odprowadzając tym samym VAT z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podstawa prawna
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn