Trwa ładowanie...
d2zcqsh
d2zcqsh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kielce/ Sto miejsc pracy w zakładzie przy parku technologicznym

Nawet sto osób będzie mogło pracować w zakładzie produkującym urządzenia do wyrobu opakowań, którego budowa rozpoczęła się w Kielcach. Fabryka powstaje na terenach uzbrojonych przez Kielecki Park Technologiczny (KPT).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zcqsh

Inwestycję realizuje niemiecka firma Marbach, która od 2004 r. prowadzi w Kielcach działalność w dzielnicy Malików. Przed kilkoma miesiącami przedsiębiorstwo za milion zł kupiło od KPT działkę, o wielkości siedmiu tys. metrów kw. Fabryka powstaje przy ul. Olszewskiego, na terenie należącym dawniej do przedsiębiorstwa Chemar.

Jak powiedział w środę PAP dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz, to pierwsza sprzedana parcela, z kilku hektarów gruntów uzbrojonych przez park pod działalność gospodarczą, w ramach realizacji dużego unijnego projektu.

"Uzbrojenie polegało na skomunikowaniu tego terenu, doprowadzeniu energii elektrycznej, wody i gazu. Budowany przez niemiecką firmę zakład to kilkumilionowa inwestycja. Do tej pory firma wynajmowała w Kielcach nieruchomości. Liczymy na to, że do końca marca przyszłego roku ten obiekt powstanie i firma uruchomi produkcję. Docelowo chce tu zatrudnić około stu osób" - dodał.

d2zcqsh

Fabryka będzie funkcjonowała w ramach kieleckiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Jak wynika z udzielonego pod koniec lipca zezwolenia na prowadzenie na jej terenie działalności gospodarczej, Marbach do końca 2019 r. ma zwiększyć zatrudnienie o co najmniej 30 nowych pracowników. Przy ul. Olszewskiego powstaje zakład produkcji wykrojników płaskich i rotacyjnych, dla producentów opakowań kartonowych i branży poligraficznej.

Firmy z grupy Marbach od kilkudziesięciu lat oferują narzędzia dla producentów opakowań m. in. z tektury i plastiku, narzędzia termoformujące dla producentów wyrobów z tworzyw sztucznych, a także maszyny i oprzyrządowanie. W Polsce, poza kieleckim zakładem, Marbach posiada jeszcze dwa zakłady produkcyjne - w Tarnowskich Górach.

KPT przygotowuje do sprzedaży kolejne tereny - ok. cztery hektary - objęte strefą ekonomiczną, przeznaczone na działalność gospodarczą. Jak mówił Mazurkiewicz, to parcele o powierzchni od pięciu do ośmiu tys. metrów kw. "W przyszłym miesiącu chcemy rozpocząć sprzedaż dwóch kolejnych nieruchomości. W tej chwili prowadzimy rozmowy z dwoma kolejnymi potencjalnymi inwestorami, którzy mogli by je nabyć" - dodał dyrektor.

W planach jest też uzbrojenie następnych trzech hektarów gruntów, które niedawno na potrzeby KPT kupił od Skarbu Państwa samorząd Kielc.

d2zcqsh

Przygotowanie terenów na potrzeby przedsiębiorców jest elementem realizowanego przez park, dofinansowanego ze środków unijnych projektu, o wartości 120 mln zł.

Budowy jest m.in. zespół inkubatorów oraz trzy hale produkcyjne. Powstaje Energetyczne Centrum Nauki, Centrum Szybkiego Prototypowania LabDesign, Centrum Kompetencji i Kreatywności w zakresie Fashion Design, Centrum Kompetencji w zakresie CNC (obrabiarek sterowanych numerycznie) oraz Centrum Kompetencji w zakresie technologii laserowych.

Kielecki Park Technologiczny powołano w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r., umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

W ciągu trzech lat funkcjonowania w parku Inkubatora Technologicznego podpisano umowy z ponad 120 przedsiębiorcami, którzy zostali lokatorami KPT. Najwięcej z nich działa w branżach: projektowanie i wzornictwo oraz teleinformatyka i IT.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh