Kierowcy w autach na kredyt nie będą już bezkarni
Do prokuratury, policji i straży miejskiej trafią dane kierowców, którzy jeżdżą pojazdami będącymi własnością banków.
Chodzi o samochody leasingowane albo sprzedane na kredyt z zastosowaniem opcji przewłaszczenia na zabezpieczenie. Obowiązek przekazywania danych tych kierowców przez banki przewiduje art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. s dodany przez wchodzącą dzisiaj w życie nowelizację prawa bankowego (DzU z 2008 r. nr 192, poz. 1179 ze zm.).
Dzięki temu kierowcy tych aut będą mogli zostać ukarani mandatami za przekroczenie prędkości stwierdzone za pomocą fotoradarów. Inne sytuacje, w których były kłopoty z ukaraniem sprawców, to kradzież paliwa na stacjach i ucieczka z miejsca kolizji drogowej.
Dotychczas banki nie godziły się na udzielanie informacji o tych osobach na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia, powołując się na tajemnicę bankową. Ich stanowisko potwierdzała uchwała Sądu Najwyższego z 23 maja 2006 r. (sygn. I KZP 4/06). Sędziowie uznali bowiem, że tajemnicą bankową są też dane użytkownika pojazdu, który stanowi własność banku. Policja odnotowała kilka tysięcy odmów z tego powodu. Teraz dane o użytkownikach aut dostaną m.in. policjanci, strażnicy miejscy, prokuratura, Straż Graniczna itp.
Łatwiej będzie też zwalczać przestępczość związaną z kartami płatniczymi. Banki będą zawiadamiać – w razie uzasadnionego podejrzenia, że ich działalność jest wykorzystywana, aby ukryć przestępstwo – prokuraturę, policję lub inne służby (w tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego), które mogą w takich sprawach prowadzić postępowanie przygotowawcze. Te organy, po otrzymaniu zawiadomienia z banków, mogą od nich żądać jeszcze uzupełnienia informacji. Żądanie to można skierować do banku, nawet gdy nie wszczęto jeszcze śledztwa.
Tak wynika z art. 307 kodeksu postępowania karnego. Przewiduje on, że jeśli zachodzi taka potrzeba, można prosić o uzupełnienie informacji przesłanych w zawiadomieniu o popełnieniu przestępstwa. Śledztwo można wtedy wszcząć (albo odmówić wszczęcia) w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Mimo pierwotnych propozycji w nowelizacji nie znalazł się przepis pozwalający sądom i prokuratorom żądać od banków danych o kontach firmowych osób fizycznych w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo (także skarbowe).
Michał Kosiarski