Trwa ładowanie...
dji47gm
kig
22-11-2010 15:10

KIG: polscy eksporterzy potrzebują wsparcia finansowego

Polscy eksporterzy borykają się z licznymi problemami, brakuje im m.in. wsparcia finansowego czy też informacji niezbędnych do zawierania transakcji na zagranicznych rynkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.

dji47gm
dji47gm

- Polska nie jest krajem proeksportowym, w związku z tym eksporterzy borykają się z licznymi problemami. Chodzi głównie o małe i średnie firmy - powiedział Kłoczko podczas konferencji prasowej w KIG, poświęconej problematyce wsparcia polskiego eksportu.

Kłoczko wyjaśnił, że polskim firmom brakuje informacji o zagranicznych rynkach. - Kraje Azji Południowo-Wschodniej czy też Środkowej są dosyć ryzykownymi rynkami. Znajduje się tam mało instytucji, które wspierałyby przedsiębiorców - podkreślił. Dodał, że wejście na nowy rynek obarczone jest kosztami dotyczącymi np. rozpoznania tego rynku, znalezienia partnerów, zbudowania zaufania biznesowego.

- Polskie firmy potrzebują instrumentów wsparcia finansowego czy kredytów, stąd nowa akcja Banku Gospodarstwa Krajowego, który oferuje im. m.in. system poręczeń i gwarancji kredytowych, kredyty eksportowe oraz system dopłat do kredytów - zaznaczył. Dodał, że przedsiębiorcy narzekają na zbyt skomplikowane procedury w uzyskaniu tego wsparcia.

Wiceprezes BGK Jerzy Kurella powiedział, że bank udziela wsparcia przedsiębiorcom, którzy chcą rozpocząć swój biznes szczególnie w krajach tzw. ryzyka nierynkowego. - Są to wszystkie kraje na świecie - z wyłączeniem UE, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii - dodał.

dji47gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji47gm