Trwa ładowanie...
d2pv8kr
d2pv8kr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KIL-W: zbiera podpisy pod projektem ustawy dot. bezpieczeństwa żywności

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności - poinformował na konferencji prasowej w środę prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pv8kr

Łukaszewicz powiedział, że kilka dni temu marszałek Sejmu został zawiadomiony o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej tego projektu. Aby projekt mógł trafić pod obrady Sejmu w ciągu 3 miesięcy trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

Wyjaśnił, że chodzi o utworzenie jednej inspekcji, która zapewni bezpieczeństwo zdrowia publicznego i konsumenta. Jej główny trzon powinna stanowić Inspekcja Weterynaryjna, która wykonuje ok. 80 proc. zadań związanych z bezpieczeństwem żywności. Dodał, że niezależność tej instytucji ma gwarantować podporządkowanie jej premierowi.

Przedstawiciele Izby chcą, by w proponowanym przez nich projekcie powiatowi lekarze weterynarii podlegali inspektorowi wojewódzkiemu, a lekarze wojewódzcy - głównemu. Obecnie lekarze weterynarii podlegają wojewodzie.

d2pv8kr

Zdaniem Marka Wisły z KIL-W, projekt obywatelski zagwarantuje, że funkcje kierownicze będą sprawować lekarze weterynarii wybierani w drodze transparentnego i obiektywnego konkursu z odpowiednim stażem pracy.

"Prace nad projektem trwały kilka lat, jest on więc dobrze przygotowany i może być wzięty pod uwagę w pracach parlamentu nad rządowym projektem podobnej ustawy, którą obecnie przygotowuje resort rolnictwa" - mówił prezes. Dodał, że jest on zgodny z najnowszymi aktami prawa europejskiego ws. urzędowych kontroli żywności oraz w sprawie zdrowia zwierząt.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział we wtorek PAP, że projekt ustawy tworzący jedną inspekcję bezpieczeństwa jest już gotowy. Obecnie jest on po uzgodnieniach międzyresortowych. Do projektu ma uwagi minister zdrowia. Jurgiel dodał, że zostanie on wkrótce skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Wyjaśnił, że do nowej instytucji ma być włączona część zadań inspekcji sanitarnej.

Szef resortu rolnictwa dodał, że wkrótce będzie powołany pełnomocnik ds. realizacji tej ustawy i jeżeli uda się w tym roku zorganizować nową instytucję, to rozpocznie ona pracę 1 stycznia 2018 r.

Projekt ministra rolnictwa m.in. zakłada, że Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności będzie podlegała ministrowi rolnictwa. Instytucją tą będzie kierował Główny Inspektor wraz z zastępcami powoływanymi i odwoływanymi przez ministra rolnictwa.

d2pv8kr

Podziel się opinią

Share
d2pv8kr
d2pv8kr