Kilka porad dotyczących rozmowy rekrutacyjnej on‑line
Coraz większa mobilność zawodowa Polaków oraz wymagania rynku pracy sprawiają, że szukamy pracy poza miejscem zamieszkania
Rozmowa rekrutacyjna prowadzona w formie rozmowy video to dość nowa, ale coraz częściej wykorzystywana przez firmy metoda pierwszego kontaktu z kandydatem. Jest formą pośrednią pomiędzy rozmową telefoniczną a bezpośrednim spotkaniem. Dzięki temu, że osoby rozmawiające widzą się nawzajem, mogą obserwować swoje zachowanie i być ze sobą w bardziej bezpośrednim kontakcie, rozmowa taka dostarcza większej ilości informacji niż rozmowa telefoniczna. Z drugiej strony, kandydat nie musi bezpośrednio przyjeżdżać na spotkanie, co może być kłopotliwe w sytuacji, w której przebywa on w innym, odległym mieście. „Pamiętajmy, że wiele osób przebywa obecnie na emigracji zarobkowej. Chcąc wrócić do kraju, osoby te często szukają pracy jeszcze będąc za granicą. Rozmowa video pozwala efektywnie szukać pracy i spotykać się z pracodawcami mimo tego, że fizycznie kandydat jest w innym kraju, setki kilometrów od siedziby pracodawcy.” – podkreśla kolejny powód efektywności rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych on-line prezes
Praca.pl, Krzysztof Kirejczyk.
Rozmowa video to również niższe koszty samej rekrutacji. Czy to dla kandydata, który na własny koszt musiałby przyjechać na spotkanie czy też dla pracodawcy, który chciałby koszty dojazdu zwrócić. Krzysztof Kirejczyk zauważa :„Nie każda firma może sobie pozwolić na sprowadzenie kilkunastu osób z innych miast na rozmowę kwalifikacyjną. Jednocześnie pozostawiając koszty dojazdu po stronie kandydata, zmniejsza się ilość chętnych, gotowych na taką inwestycję. Dzięki rozmowie video problem ten przestaje istnieć. Pierwsza selekcja może odbyć się bezkosztowo, a do siedziby firmy pracodawca zaprosi już jedynie 3-4 kandydatów- zamiast kilkunastu.”
Oprogramowanie do rozmowy video
Najpopularniejszym programem, który umożliwia prowadzenie rozmowy video jest obecnie Skype. Jego instalacja oraz obsługa nie jest problematyczna. Poza samym oprogramowaniem potrzebna będzie również kamera internetowa oraz dobrej jakości mikrofon. Korzystając z laptopa obie rzeczy są z reguły wbudowane i wystarczają do przeprowadzenia rozmowy video. Zakładając konto w programie umożliwiającym połączenia video kandydat powinien zwrócić uwagę na login. Najlepiej, jeśli jest w pełni profesjonalny i pochodzi od nazwiska i imienia kandydata. „Z loginem w programie do rozmów video jest tak samo jak w przypadku poczty mailowej. Powinien być biznesowy – nie wysyłamy CV z adresu typu kwiatuszek24 i tak samo musimy zadbać o to, by kontaktujący się z nami rekruter miał wrażenie profesjonalizmu.” – wyjaśnia Michał Filipkiewicz, specjalista ds. marketingu Praca.pl. *Tło rozmowy *
Przed rozmową koniecznie trzeba sprawdzić jak prezentuje się w obiektywie kamery wnętrze, na tle którego kandydat będzie rozmawiać. „Zdarzają się kandydaci, którzy nie widza niczego złego w prezentowaniu osobie rekrutującej pełnego spektrum własnego pokoju – wraz z panującym w nim bałaganem. Po pierwsze taka sytuacja jest dla osoby rekrutującej niezręczna – jest przekroczeniem pewnej bariery prywatności wobec kandydata. Po drugie zaś, pokój i znajdujące się w nim rzeczy dostarczają dodatkowych informacji osobie rekrutującej, z których kandydat sobie nawet nie zdaje sprawy, co nie zawsze będzie dla osoby szukające pracy korzystne.„- tłumaczy Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Znacznie bezpieczniej jest zatem wybrać gładkie, jasne tło (np. białą czy kremową ścianę) i ustawić kamerę tak, by elementy wystroju wnętrza nie były widoczne.
Oświetlenie
Dla dobrej wizualizacji ważne jest również oświetlenie. Lampa skierowana na twarz sprawi, że kandydat będzie wyglądał jak przysłowiowa własna śmierć. Oświetlenie za plecami, może nadać kandydatowi efektu aureoli – co wygląda dość komicznie. Zatem przed spotkaniem on-line najlepiej włączyć kamerę i wypróbować kilka ustawień tak, by wyglądać jak najbardziej naturalnie i korzystnie.
Jakość połączenia
Aby sprawnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w formie video konieczna jest wysoka jakość połączenia. Odpowiadają za nią obie strony, ale firmy rzadziej mają z nią problem ze względu na lepszą jakość firmowego łącza niż ta zazwyczaj posiadana w domu. Przy niskiej jakości transferu płynny przekaz video może być utrudniony – obraz nie będzie nadążał za dźwiękiem. Połączenie może się również całkowicie zrywać. Prowadząc rozmowę z domu, warto wybrać zatem taki termin, w którym sieć nie jest nadmiernie obciążona (przy dzielonym łączu). Pomaga również zamknięcie wszystkich programów, które dodatkowo obciążają transfer.
Szum otoczenia
Szczekający pies, sprawdzająca co się dzieje z mężem żona czy włączone radio stwarzają szum w pomieszczeniu, który rozprasza i przeszkadza w rozmowie. Dla niektórych kandydatów stresujący może być również fakt prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej podczas gdy obok w pokoju z nerwów cała rodzina gryzie paznokcie. Przed rozmową trzeba zatem zadbać o to, by szum z zewnątrz był jak najmniejszy, wybrać takie pomieszczenie, w którym nie będzie słychać odgłosów ulicy lub sąsiadów, a także uprzedzić domowników (a w razie potrzeby poprosić ich o opuszczenie mieszkania na czas spotkania). Kandydat i jego zachowanie na Skype
Przygotowanie do spotkania
Rozmowa rekrutacyjna poprzez Skype czy inny program do video rozmów to taka sama forma rekrutacji jak tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Osoba rekrutująca będzie zwracać uwagę na to, co mówimy, jak mówimy i jak się zachowujemy. Oznacza to, że do wywiadu należy się przygotować merytorycznie tak, jak kandydat przygotowywałby się do rozmowy twarzą w twarz. Nie można dopiero podczas spotkania przeglądać strony internetowej pracodawcy – będzie to zarówno słyszalne jak i widoczne. Można mieć pod ręką własne CV, ale nie wolno traktować go jako ściągi – to również będzie przez kamerę widoczne.
Biznesowy strój
Mimo, iż rozmowa prowadzona jest najczęściej z własnego domu, nie znaczy to, że kandydat może siedzieć na spotkaniu w szlafroku. Przy rozmowie video obowiązuje również strój biznesowy. Kandydat powinien zaprezentować się osobie rekrutującej tak, jakby był na rozmowie tradycyjnej. Oczywiście to, że kandydat ma na nogach kapcie, nie będzie widoczne – w obuwie wyjściowe nie trzeba się więc wbijać, ale nie warto ryzykować założenia marynarki do spodni od dresu – jeśli bowiem przyjdzie nam nagle z jakiegoś powodu wstać od komputera, efekt może być nieco komiczny. A nie o rozbawienie rekrutera przecież chodzi.
Gestykulacja i mowa ciała
W spotkaniu twarzą w twarz kontakt wzrokowy jest niezwykle istotny – pozwala mieć poczucie, że jesteśmy rozumiani i słuchani. Buduje relacje i informuje o szczerości intencji. W przypadku rozmowy przez kamerę, bezpośredni kontakt wzrokowy działa nieco inaczej – przede wszystkim, tendencją jest patrzenie w oczy osobie którą widzimy w okienku video. Tymczasem drugiej osobie w takiej sytuacji, ze względu na to, iż kamera umieszczona jest nad monitorem bądź z boku, wydaje się, że jej rozmówca patrzy ponad nią bądź obok. Rozwiązaniem jest patrzenie się bezpośrednio w kamerę. Rozmówca ma wtedy wrażenie, że druga strona rzeczywiście utrzymuje kontakt wzrokowy.
Kandydat powinien pamiętać również o gestykulacji i mowie ciała. Rozmawiając z domu, kandydat może czuć się swobodniej i być bardziej ekspresyjny. Przy słabym łączu, obraz który się bardzo szybko zmienia może się wolniej przesyłać – zwiększa się bowiem ilość danych. Dlatego lepiej zachowywać się powściągliwie, choć naturalnie.
Poważne podejście kandydata do rozmowy
„Z naszych rozmów z pracodawcami, którzy czasem przeprowadzają rozmowy rekrutacyjne przez Skype wynika, że niekiedy kandydaci takich spotkań nie traktują do końca poważnie. Zdarza się, że wokół rozmówcy biega pies, kandydatka siedzi z dzieckiem na kolanach lub czuje się na tyle swobodnie, że zakłada nogi na stół. Takie sytuacje, jeśli kandydat rzeczywiście chce otrzymać pracę, są niedopuszczalne.” – opisuje Michał Filipkiewicz z Praca.pl. Jeśli zatem zamiast tradycyjnego zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną w siedzibie pracodawcy, kandydat otrzymuje zaproszenie do rozmowy za pomocą Skype’a, warto się przyłożyć i przygotować – w przeciwnym razie ciekawa oferta pracy może osobę szukającą pracy ominąć.
MA