Kilkanaście lat pracy i na emeryturę. Nowe przepisy już obowiązują

Z początkiem 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie przejścia na wcześniejszą emeryturę, nawet o pięć lat, od momentu zakończenia aktywności zawodowej. Aby skorzystać z tej możliwości, konieczne jest spełnienie określonych warunków.

1 stycznia 2024 r. zmieniają się zasady dot. emerytur pomostowych
1 stycznia 2024 r. zmieniają się zasady dot. emerytur pomostowych
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrzej Rostek
oprac. LOS

Do końca poprzedniego roku, emerytury pomostowe były przyznawane tylko osobom, które przed 1 stycznia 1999 roku pracowały w szczególnych warunkach lub wykonywały prace o szczególnym charakterze. Dzięki nowelizacji kolejne roczniki mają teraz możliwość przejścia na wcześniejsze świadczenie. Związki zawodowe od wielu lat domagały się takiej zmiany.

Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę pomostową - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Co trzeba zrobić, aby pójść na wcześniejszą o pięć lat emeryturę?

Zgodnie z przepisami, na emeryturę pomostową można przejść po 15 latach pracy w szczególnych warunkach, takich jak praca pod ziemią, lub o szczególnym charakterze, jak na przykład praca maszynistów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Jak przejść na emeryturę pomostową?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił w rozmowie z "Faktem", że wnioskować o emeryturę pomostową można nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia. Pośpiech skończy się odmową.

ZUS szacuje, że po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych, liczba osób, które przejdą na to świadczenie, wyniesie: w 2024 r. - 7,3 tys., w 2029 r. – 4 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.

Nowelizacja, którą w sierpniu podpisał prezydent, wprowadziła jeszcze inne przepisy:

  • zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy,
  • wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy,
  • podwyższa też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.
Źródło artykułu:money.pl
emeryturyemerytury pomostowezus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)