Trwa ładowanie...

Kilkaset złotych za brak skrzynki pocztowej

Właściciele będą płacić kary za brak euroskrzynek na ich posesji. Takie sankcje wynikają z założeń do projektu nowego prawa pocztowego.

Kilkaset złotych za brak skrzynki pocztowejŹródło: Jupiterimages
d3bqcfa
d3bqcfa

Karać mają sądy grodzkie na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Grzywna będzie nakładana na właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości, którzy nie zamontują u siebie euroskrzynek. Założenia nic nie mówią o wysokości grzywny.

W kodeksie wykroczeń obowiązuje zaś zasada, że jeżeli stawka grzywny nie jest wskazana w przepisie, to sąd może nałożyć karę do 5 tys. zł (niewykluczone, że tak właśnie będzie w tym wypadku). Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić kary, gdyż od 24 sierpnia 2008 r. euroskrzynki powinny wisieć we wszystkich budynkach wielorodzinnych.

Według danych Poczty Polskiej do końca lipca 2010 r. zostało zdemontowanych ok. 83 proc. skrzynek (było ich blisko 830 tys.). Wciąż zatem wymienić trzeba ponad 17 proc. skrzynek (to 170 tys.).

– Tam, gdzie nie ma skrzynek, mamy problemy z dostarczeniem przesyłek i ponosimy straty finansowe – mówi Rafał Brzoska, prezes InPostu. Propozycja ministerstwa bardzo mu się podoba.

d3bqcfa

Z tego powodu InPost zaczął występować przeciwko dużym spółdzielniom mieszkaniowym do sądu. Pozwy dotyczyły niewywiązania się z obowiązku założenia skrzynek. Wszystkie sprawy zakończyły się ugodą, na jej podstawie spółdzielnie założyły skrzynki.

– Nie występujemy natomiast przeciwko małym wspólnotom, bo trudno nawet ustalić, kto nimi zarządza – mówi prezes Brzoska. – Nie ma obecnie żadnych sankcji za brak skrzynek, dlatego nie wszędzie one wiszą – tłumaczy.

– Nie wymieniamy skrzynek, bo nas na to nie stać. W budynku mieszkają same starsze osoby, które dostają groszowe emerytury – tłumaczy Janusz Miska z jednej z poznańskich wspólnot mieszkaniowych.

O konieczności wymiany skrzynek mówi art. 90 prawa pocztowego. Dostosował on polskie przepisy do unijnych wymagań. Nowe skrzynki umożliwiają wrzucanie przesyłek różnych operatorów, nie tylko jednego. Przepis ten dawał właścicielom i zarządcom budynków pięć lat na wymianę.

d3bqcfa

Stare skrzynki są własnością poczty, a nowe właścicieli budynku, głównie członków wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, gmin oraz właścicieli kamienic. Muszą za nie zapłacić.

Z obowiązku wymiany są zwolnieni właściciele domów jednorodzinnych, jeśli ich dotychczasowe skrzynki mają odpowiednie wymiary. Ministerstwo zakłada, że nowe prawo pocztowe wejdzie w życie w 2013 r.

Renata Krupa-Dąbrowska

d3bqcfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bqcfa