Kim była dziewczyna z najsławniejszego plakatu PRL‑u?

„Piękne dziewczęta na traktory” – głosił popularny socrealistyczny slogan. Plakat z podobizną dziewczyny z Żuław, Magdaleny Figur za kierownicą ciągnika, był jedną z ikon tamtych czasów. Ona sama jeździła na traktorze 45 lat

Kim była dziewczyna z najsławniejszego plakatu PRL-u?
Źródło zdjęć: © ITVP HD

07.03.2014 | aktual.: 08.03.2014 09:11

.

Magdalena Figur była szefową pierwszej brygady traktorzystek w Błotniku na Żuławach i przodowniczką pracy. Jej przygoda z traktorami zaczęła się w lutym 1949 roku. Wzięła wtedy udział w kursie dla traktorzystów. Uczestniczyło w nim 40 mężczyzn oraz dwie kobiety, z których kurs ukończyła tylko Figur.

Fotografię wykonano w maju 1949 roku. Przedstawia ona młodą dziewczynę w mundurze Związku Młodzieży Polskiej, siedzącą na traktorze marki John Deere. Zdjęcie stało się narzędziem socjalistycznej propagandy. W ten sposób firmowano sojusz robotniczo-chłopski i promowano hasła związane z budowaniem Polski Ludowej: „Kobiety na traktory”, czy „Młodzieży. – Naprzód do walki o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską".

W 2001 r. Ewa Pięta nakręciła dokument o życiu Magdaleny Figur. - W tym czasie był też realizowany film dokumentalny "Kobieta z plakatu" - wspominał w bibliotekadzierzgon.bloog.pl Maciej Figur, wnuk przodowniczki. - To też świadczyło, że babcia miała w życiu swoje wielkie pięć minut.

„Magdalena Figur ściskała dłonie I sekretarzy, była ozdobą wieców, dowodem aprobaty dla nowej ideologii. (...) Jej pasję życia, ciekawość świata, sprytnie "przerobiono" na socjalistyczna walkę o lepsze jutro. Ideologia poszła w niebyt, a jej ozdoba żyje dziś w zapomnieniu. (...) Tak naprawdę zawsze samotna sławna Magda Figur traktor uczyniła najważniejszą sprawą życia" – pisano w programie premiery filmu.

Pierwsza traktorzystka PRL-u zmarła 17 sierpnia 2007 roku, w wieku 80 lat. Pochowano ją w Bągarcie (gmina Dzierzgoń), gdzie miała swoje gospodarstwo rolne.

JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)