Kleina nie wyklucza konieczności kolejnych obniżek opłat interchange
Wkrótce zostanie przedstawiony projekt zmian, które mogą przewidywać kolejną obniżkę stawek opłat interchange - poinformował w piątek PAP przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina (PO).
Zdaniem senatora możliwe jest obniżenie stawek opłaty interchange z 0,5 proc. do 0,2 proc. i 0,3 proc., odpowiednio dla kart debetowych i kredytowych, bądź ustanowienie jednolitej stawki 0,2 proc. dla wszystkich typów kart oraz "zwiększenie poziomu transparentności działań organizacji kartowych na rynku polskim".
Kleina nie wykluczył też wprowadzenia do prawa obowiązku zatwierdzania zasad i rozwiązań, odgórnie ustalanych przez organizacje kartowe w stosunku do innych uczestników rynku płatności w Polsce (tj. wydawców kart, agentów rozliczeniowych, punktów handlowo-usługowych).
Senator był jednym z inicjatorów zmian w ustawie o usługach płatniczych, która obniżyła m.in. maksymalny poziom opłaty interchange do wysokości 0,5 proc. wartości transakcji.
W piątkowym komunikacie senator wskazał, że korzystne zmiany związane z obniżeniem opłat interchange może pogrzebać lutowa decyzja Komisji Europejskiej, która zobowiązała organizację kartową Visa Europe do obniżenia o około połowę prowizji międzybankowych za płatności kartą kredytową oraz zmianę stosowanych przez Visę zasad usług transgranicznego tzw. acquiringu w UE (chodzi o obsługę transakcji kartowych). Powinny one zostać zmienione 1 stycznia 2015 r.
"Modyfikacja co prawda umożliwi oferowanie punktom handlowo - usługowym w Polsce usług rozliczeniowych ze stawkami opłaty interchange w wysokości 0,2 proc. (karty debetowe) oraz 0,3 proc. (karty kredytowe), ale tylko w przypadku oferowania tych usług spoza granic Polski" - zauważył Kleina.
"Pobieżna ocena tej decyzji mogłaby wskazywać na skądinąd słuszne dążenie Komisji Europejskiej do ustanowienia niższych kosztów akceptacji kart płatniczych. Jednak głębsza refleksja wskazuje na realną możliwość ulokowania przez agentów rozliczeniowych swoich siedzib poza granicami Polski" - dodał.
Według senatora może to prowadzić m.in. do likwidacji polskiego rynku agentów rozliczeniowych oraz zaburzenia konkurencji - wydawcy kart będą rozważać migrację w kierunku kart z wyższym interchange (w przypadku MasterCard 0,5 proc.).
"Będzie to miało niekorzystny wpływ na rynek i zaburzy jego konkurencyjność. Skutek takiego działania może być więc odwrotny od intencji przyświecających Komisji Europejskiej" - uważa senator. Jego zdaniem konieczne są działania ograniczające negatywny efekt decyzji KE.
Kleina podkreślił, że "w najbliższym czasie" przedstawi propozycję stosownych zmian ustawowych, których celem będzie przeciwdziałanie tym skutkom oraz osłabienie zachęt dla transferu usług rozliczeniowych z Polski zagranicę.
Opłata interchange to opłata pobierana od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. Jej wysokość ustalają organizacje płatnicze. Od 1 lipca br. spadła ona do 0,5 proc.