Klienci funduszy emerytalnych nie chcą ZUS
Klienci OFE nie chcą, by ich pieniędzmi
zarządzał ZUS. Wolą, by robiły to firmy prywatne. Tak uważa prawie
dwie trzecie respondentów - wynika z badań GfK Polonia dla
"Rzeczpospolitej".
Miesiąc temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło swój autorski pomysł, jak ma wyglądać wypłata świadczeń ze środków, które dziś gromadzą na starość klienci otwartych funduszy emerytalnych. Zakłada on, że powstanie Fundusz Emerytur Kapitałowych zarządzany przez ZUS, który nie tylko wyliczy świadczenia z II filara, doręczy je przyszłym emerytom, ale również będzie zarządzał tymi środkami.
"Rzeczpospolita" postanowiła zapytać obecnych klientów funduszy, kto powinien zarządzać ich pieniędzmi, gdy przejdą na emeryturę. Aż 61 proc. klientów OFE stwierdziło, że powinny się tym zajmować firmy prywatne. Prawie trzykrotnie mniej osób było zdania, że dobrym pomysłem jest ZUS lub inna instytucja państwowa. 17 proc. klientów funduszy nie miało zdania na ten temat.
W podobnym tonie wypowiadały się osoby, które głosowały w ostatnich wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość, Platformę Obywatelską czy SLD. Badanie GfK zostało przeprowadzone między 8 a 10 grudnia na grupie 300 Polaków.
Zdaniem Tadeusza Cymańskiego z PiS te wyniki odzwierciedlają to, co się działo w mediach po zaprezentowaniu pomysłu resortu pracy. - To naturalna reakcja po burzy, która przelała się w mediach - przekonuje poseł. Uważa on, że nagłówki mówiące, iż państwo próbuje zabrać pieniądze emerytów, były przesadzone i zbyt skrajne.
- Spodziewaliśmy się, że przy tak dużej krytyce naszego pomysłu jeszcze więcej osób opowie się przeciw niemu - powiedział " Rz" wiceminister pracy Romuald Poliński. Jak jednak dodał, ministerstwo podczas dalszych prac nad projektem weźmie pod uwagę głosy przyszłych emerytów.
W samym PiS są zwolennicy i przeciwnicy projektu Samoobrony. - W tej sprawie trwa dyskusja wewnątrz rządu i koalicji. Osobiście uważam, że lepiej przekazać te pieniądze wyspecjalizowanym prywatnym instytucjom - mówi Artur Zawisza z PiS. Można podejrzewać, że PiS nie ufa do końca pomysłom koalicjanta.
W ostatnich dniach Sejm przegłosował bowiem ustawę o podporządkowaniu ZUS bezpośrednio premierowi. A to oznacza, że Ministerstwo Pracy przestanie kontrolować tę instytucję. Jeśli pomysł tego resortu na wypłatę emerytur zostanie zaakceptowany przez rząd i parlament, premier będzie też nadzorował Fundusz Emerytur Kapitałowych.
W styczniu mają być gotowe założenia do ustawy, które uwzględnią uwagi m.in. partnerów społecznych, a w marcu lub kwietniu - projekt ustawy. Czasu na decyzję, jak mają wyglądać wypłaty z II filaru, pozostało mało, bo pierwsi klienci OFE zaczną przechodzić na emeryturę w 2009 r. - podkreśla "Rz".