Trwa ładowanie...
d2zc5a6
bank

Klienci kolejnego banku na celowniku oszustów. Uważajcie na maile, próba wyłudzenia

ING Bank Śląski ostrzega klientów przed oszustami, którzy rozsyłają do klientów e-maile z informacją o blokadzie konta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klienci każdego banku powinni zachować czujność. Oszuści regularnie próbują przejąć dostęp do kont
Klienci każdego banku powinni zachować czujność. Oszuści regularnie próbują przejąć dostęp do kont (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d2zc5a6

"W trosce o bezpieczeństwo naszych odbiorców zablokowaliśmy konto w ING Bank Śląski, powodem jest włamanie do konta. W celu odblokowania dostępu prosimy o weryfikację właściciela konta" - mogą przeczytać zdezorientowani klienci.

Pod wiadomością umieszczony jest link, który odsyła do fałszywej strony banku. Po wpisaniu loginu i hasła do bankowości oszuści z łatwością uzyskają dostęp do rachunku.

"Uwaga na podejrzane maile! Pamiętajcie, nigdy nie wysyłamy maili z prośbą o zalogowanie się ani nie prosimy o podanie pełnego hasła do bankowości" – zaapelowano bank w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Ta metoda na wyłudzanie dostępu do konta jest prosta i najwyraźniej tak skuteczna, że coraz mniej jest banków, których klienci nie byli narażeni na atak. Pod koniec listopada oszuści próbowali uzyskać dane klientów Credit Agricole.

d2zc5a6

Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

Mechanizm jest zawsze ten sam: ktoś wysyła wiadomość łudząco podobną do korespondencji pochodzącej z banku. Ta sama grafika, ta sama czcionka. W wiadomości przestępcy sugerują, że klient musi kliknąć w znajdujący się poniżej link, a następnie zalogować do bankowości internetowej, gdyż w przeciwnym razie stanie się jakaś szkoda (np. nie zdejmą blokady środków na koncie). Choć banki od dawna apelują, by nie logować się po kliknięciu na jakikolwiek link, wciąż są klienci, którzy dają się oszukać.

"W żadnym wypadku nie należy na nią wchodzić ani podawać na niej żadnych danych uwierzytelniających" – przypomina bank na stronie.

Czytaj też: Wpadł międzynarodowy gang. Ukradli ponad 154 mln zł z kont bankowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zc5a6

Podziel się opinią

Share
d2zc5a6
d2zc5a6