Trwa ładowanie...
d1a7elz

Klimat koniunktury w budownictwie w czerwcu nieznacznie nieznacznie lepszy niż w maju - GUS

22.06. Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w czerwcu pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w maju i lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego...
Share
d1a7elz

22.06. Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w czerwcu pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w maju i lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. - wynika z komunikatu GUS. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych przed miesiącem.

Z komunikatu wynika, że w czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2 (w maju plus 1). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. (w maju odpowiednio 21 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, nieznacznie lepsze od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano montażowe za granicą (przed rokiem 17 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym na poziomie zbliżonym do prognoz z ubiegłego miesiąca" - napisano w komentarzu.

d1a7elz

"Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju. Odpowiednie prognozy są pozytywne i pozostają na poziomie przewidywań formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia, nieznacznie mniejszy niż zapowiadano w maju. Należy spodziewać się spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco wolniejszego niż oczekiwano przed miesiącem" - dodano.

Z badania wynika, że w czerwcu 17 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe.

"W porównaniu z czerwcem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże i zbyt małe, natomiast spada - przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 76 proc. do 73 proc." - napisano. (PAP)

nik/ dan/

d1a7elz

Podziel się opinią

Share
d1a7elz
d1a7elz