Trwa ładowanie...
dfxk2on

Kluczowa inwestycja mostu energetycznego Polska-Litwa

W środę w Ełku zostaną przekazane do użytku nowa stacja elektroenergetyczna i nowa linia wysokiego napięcia. To kluczowe inwestycje w ramach mostu energetycznego Polska - Litwa. Ta strategiczna, wspierana przez UE inwestycja, poprawi bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Share
dfxk2on

Napowietrzna stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Ełk Bis znajduje się w Nowej Wsi Ełckiej - jest to pierwsza stacja na obszarze północno-wschodniej Polski w której napięcie wynosi 400kV. Jest ona kluczowa dla całego połączenia Polska-Litwa, bo to właśnie tu znajduje się pierwszy punkt rozdziału energii po polskiej stronie.

Dzięki nowym połączeniom, stacja Ełk Bis jest także kluczowym elementem całego systemu elektroenergetycznego. Pozwoli ona na wprowadzenie do systemu dwóch nowych linii przesyłowych zasilających znaczny obszar Polski północno-wschodniej: linii 400 kV w kierunku nowej stacji Łomża oraz transgranicznej linii 400 kV łączącej stację Ełk Bis ze stacją Alytus na Litwie.

Część mocy, którą dostarczą obydwie linie do stacji, będzie obniżana do napięcia 110 kV i - za pomocą nowej linii 110 kV - przesyłana do istniejącej stacji 220/110 kV Ełk. Stąd, dzięki istniejącym już liniom 110 kV, dotrze do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Wybudowanie stacji Ełk Bis kosztowało ok. 114,4 mln zł, z czego 65,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Budowa trwała trzy lata.

dfxk2on

Nowa dwutorowa linia 400kV Ełk Bis - Łomża jest również ważnym wzmocnieniem dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Połączy stację Ełk Bis ze stacją Łomża. Jej trasa - o długości 84 km - przebiega przez 10 gmin, 4 powiaty i 2 województwa. Jej budowa - od momentu podpisania umowy do przejęcia linii do eksploatacji - trwała 48 miesięcy. Koszt - to ok. 209 mln zł (netto), z czego unijne dofinansowanie wynosi ok. 96,20 mln zł.

Stacja W Ełku i linia Ełk Bis to kolejne inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), jakie przekazano w ostatnich miesiącach; we wrześniu br. oddano do użytku rozbudowaną i zmodernizowaną stację 400/220/110 kV Ostrołęka i nową stację 400 kV w Stanisławowie, w lipcu zaś stację 400kV/110 kV Siedlce-Ujrzanów, która stanowi część linii energetycznej 400 kV Miłosna - Siedlce- Ujrzanów. Były to kolejne, po SE Ołtarzew oraz SE Łomża, stacja wybudowana w ramach strategicznego polsko-litewskiego projektu.

Sam projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi. Domknie też tzw. pierścień bałtycki (Baltic Ring), czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe. Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł. Inwestorami połączenia Polska-Litwa są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec roku.

Pod koniec września LitPol Link - polsko-litewska spółka (jej udziałowcami, po połowie, są PSE i Litgrid), która przygotowuje połączenie Polska-Litwa poinformowała, że przewody fizycznie przekroczyły granicę polsko-litewską. Na obydwu słupach energetycznych - po stronie polskiej i litewskiej - są już zawieszone kable.

Również na litewskiej stacji 330 kV w Alytus budowa została zakończona teraz instalowane są ostatnie elementy wyposażenia na stacji konwertorowej 500 MW i na stacji 400 kV w Alytus. Stacja Alytus będzie łącznikiem pomiędzy Polską a Litwą, to właśnie tu rozpocznie się wymiana prądu pomiędzy Polską a Litwą.

dfxk2on

Podziel się opinią

Share
dfxk2on
dfxk2on