Kluczowe dane dla rynku walutowego pojawią się w piątek

Warszawa, 09.02.2015 (ISBnews/ MM Prime TFI) - Zmienność eurodolara w przekroju ubiegłego tygodnia była minimalna. Kluczowe dla rynku były dane piątkowe - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i stopa bezrobocia. Pierwszy ze wskaźników zaskoczył pozytywnie z odczytem na poziomie 257 tys. przy prognozie wynoszącej 234 tys., potwierdzając siłę amerykańskiej gospodarki. Mniej istotna okazała się wyższa od prognozy stopa bezrobocia, wynosząca 5,7% przy predykcji na poziomie 5,6%. Gwałtowna reakcja EUR/USD spowodowała natychmiastową zniżkę z poziomu 1,14547 do 1,13508. Była to odpowiedź na urealnienie zapowiadanej przed FED decyzji o podwyżce stóp procentowych. Z technicznego punktu widzenia scenariusz ten uprawdopodabnia kontynuację trendu spadkowego eurodolara w kierunku minimum na poziomie 1,1097 z końca stycznia. Stosunek euro do franka w ubiegłym tygodniu nie zmienił się znacząco, pozostając w okolicach poziomu 1,05.

09.02.2015 11:21

Głównym wydarzeniem tygodnia dla kursu złotego była decyzja RPP o wysokości stóp procentowych w Polsce. Pozostawienie stopy referencyjnej na najniższym w historii poziomie 2% odzwierciedliło konsensus rynku. Zakłada on obniżkę w marcu, kiedy przedstawiona zostanie projekcja inflacyjna NBP. Tym samym reakcja PLN w stosunku do USD i EUR była neutralna, a jako katalizatory wzrostu uznawać można dobrą sytuację gospodarczą i ewentualny napływ środków z QE. Aktualna pozycja PLN na parach z USD i EUR wygląda podobnie - niska zmienność z minimalnym umacnianiem się złotego. Korekta kursu dolara w stosunku do styczniowego szczytu na 3,7962 wynosi już ponad 15 figur. EUR/PLN odbił się od wsparcia w okolicach 4,15, co zwiastować może krótkoterminową przerwę w osłabianiu się europejskiej waluty. Nieco lepiej wygląda sytuacja kredytobiorców we franku. Kurs helweckiej waluty powoli powraca do dawnej, niewielkiej zmienności, znajdując się blisko 4 PLN.

W obecnym tygodniu na kurs złotego i marcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej o ewentualnej obniżce stóp procentowych mogą wpłynąć dane piątkowe. Podane zostaną wyrównane i niewyrównane sezonowo wstępne PKB oraz inflacja CPI. Niebagatelne znaczenie dla rynków finansowych może mieć także wspomniany przez Jerzego Osiatyńskiego rezultat rozmów po wyborach w Grecji. Minister finansów tego kraju przedstawi we środę propozycje dotyczące reform i zarządzania długiem. Na kurs eurodolara wpłynie także czwartkowa informacja o sprzedaży detalicznej z USA. Poprzedni odczyt okazał się być zdecydowanie niższy od prognoz analityków.

Seweryn Masalski

MM Prime TFI S.A.

(ISBnews/ MM Prime TFI)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)