Trwa ładowanie...
rosja

Kluczowe dni dla energetyki w naszym regionie

Polska rozdaje atomowe karty między Litwą i Rosją - twierdzi "Rzeczpospolita".

Share
Kluczowe dni dla energetyki w naszym regionie
Źródło: Jupiterimages
d4ju8ku

Zdaniem gazety najbliższe dni będą kluczowe dla polityki energetycznej naszego regionu i krajów nadbałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. Postawa polskich władz może okazać się zaś decydująca. Trwa bowiem - jak pisze "Rzeczpospolita" - swoisty bój na elektrownie w obwodzie kaliningradzkim i wielką linię energetyczną do Polski, by móc eksportować energię nie tylko do nas, ale i do państw nadbałtyckich.

Z kolei Litwini planują własną elektrownię w miejscu zamkniętej rok temu Ignaliny, by móc zrezygnować z importu energii z Rosji, która od stycznia pokrywa połowę ich zapotrzebowania. Inwestycja na Litwie ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tego kraju.

Oba projekty wzajemnie się wykluczają, więc to, który uda się zrealizować, na lata przesądzi o układzie sił w regionie i kierunku dostaw energii do krajów nadbałtyckich - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta dodaje, że o tym, czy polskie władze popierają budowę linii Kaliningrad-Olsztyn, na której bardzo zależy Rosjanom, będzie wiadomo już na początku przyszłego tygodnia, podczas wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

d4ju8ku

Podziel się opinią

Share
d4ju8ku
d4ju8ku