Trwa ładowanie...
d1x59gl
07-12-2016 08:10

KNF: Dodatkowe kryteria ws. dywidendy dla banków zaangażowanych w kredyty FX

Warszawa, 07.12.2016 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła dodatkowe kryteria korygujące maksymalny poziom stopy dywidendy dla banków zaangażowanych w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych, podała KNF.

d1x59gl
d1x59gl

"Istotne ryzyko związane z potencjalnym, ustawowym rozwiązaniem problemu kredytów walutowych zabezpieczonych hipotecznie, w przypadku implementacji ustawy obciąży wyniki banków, a co za tym idzie wpłynie negatywnie na ich kapitały i adekwatność. W ramach polityki dywidendowej wobec banków zaangażowanych w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych wprowadzono dodatkowe kryteria korygujące maksymalny poziom stopy dywidendy. Zysk zatrzymany przez te banki pozwoli w większym stopniu przygotować się na ewentualne dodatkowe obciążenia" - czytamy w stanowisku KNF.

Komisja rekomenduje, by dywidendę mogły wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie poniższe kryteria:

? nie realizujące programu naprawczego;

? ocenione pozytywnie w ramach procesu badania i oceny nadzorczej (BION) - ocena końcowa BION nie gorsza niż 2,5 (masterskala - ocena 1 lub 2);

d1x59gl

? posiadające dźwignię finansową (LR) na poziomie wyższym niż 5%;

? posiadające współczynnik kapitału T1 na poziomie wyższym niż minimalna wartość tego wskaźnika podwyższona o kapitał bezpieczeństwa, tj.:

o banki OSII - posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) wyższy od 13,25% + 0,75%*add-on + bufor OSII;

o pozostałe banki komercyjne - posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) wyższy od 11,25% + 0,75%*add-on;

d1x59gl

? posiadające łączny współczynnik kapitałowy na poziomie wyższym niż:

13,25% + add-on + bufor OSII.

"Rekomenduje się, by banki spełniające jednocześnie powyższe kryteria mogły wypłacić do 50% z wypracowanego zysku" - wskazała Komisja.

Dodatkowo zarekomendowała, by do 100% z wypracowanego zysku mogły wypłacić banki spełniające oczekiwania nadzorcze co do minimalnego poziomu łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) uwzględniającego kapitał bezpieczeństwa, tj.:

d1x59gl

o banki OSII - posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wyższy od 16,25% + add-on + bufor OSII;

o pozostałe banki komercyjne - posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wyższy od 14,25% + add-on

Dodatkowo, dla banków istotnie zaangażowanych w walutowe kredyty mieszkaniowe dla gospodarstw domowych, tj. posiadających w portfelu należności od sektora niefinansowego ponad 5% udziału takich kredytów, wprowadzono wymóg skorygowania stopy wypłaty dywidendy w oparciu o dwa dodatkowe kryteria:

d1x59gl

"Kryterium 1 (K1) - bazujące na udziale walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w całym portfelu należności od sektora niefinansowego.

Kryterium 2 (K2) - bazujące na udziale kredytów mieszkaniowych walutowych udzielonych w latach 2007 i 2008 (kredyty decydujące o wysokości strat banków w przypadku implementacji ewentualnych rozwiązań ustawowych) w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych" - napisano w stanowisku.

Stosowane mają być odpowiednie korekty w zależności od wielkości posiadanego przez bank portfela:

d1x59gl

Kryterium 1

o Banki z udziałem powyżej 10% - korekta stopy dywidendy 20%

o Banki z udziałem powyżej 20% - korekta stopy dywidendy 30%

o banki z udziałem powyżej 30% - korekta stopy dywidendy 50%

Kryterium 2

o banki z udziałem powyżej 20% - korekta stopy dywidendy 30%

o banki z udziałem powyżej 50% - korekta stopy dywidendy 50%, podano także.

"Należy podkreślić, iż bank posiadający nierozdysponowany zysk z lat poprzednich, każdorazowo w sytuacji zamiaru wypłaty dywidendy, jest zobowiązany do notyfikacji tego planu do KNF, gdzie będzie podlegało to indywidualnej ocenie. O taką zgodę mogą ubiegać się banki spełniające kryteria do wypłaty dywidendy" - podsumowała Komisja.

(ISBnews)

d1x59gl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x59gl