Trwa ładowanie...
d2gwpc8
15-02-2017 08:20

KNF nałożyła na Calatrava Capital 700 tys. zł kary i wykluczyła z obrotu na GPW

Warszawa, 15.02.2017 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie nałożyła na Calatrava Capital karę pieniężną w wysokości 700 tys. zł. oraz bezterminowo wykluczyła akcje spółki z obrotu na rynku regulowanym GPW, co nastąpi po upływie 30 dni od dnia, w którym decyzja KNF stanie się ostateczna, podał urząd.

d2gwpc8
d2gwpc8

"W przypadku Calatrava Capital KNF stwierdziła nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę. [...] Nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych wynikających z przepisów prawa było wielokrotne oraz miało miejsce w długim okresie. [...] Zdaniem Komisji, naruszenia dokonane przez Calatrava Capital w związku z publikacją skonsolidowanego raportu kwartalnego za IV kwartał 2012 roku oraz skonsolidowanych raportów rocznych i raportów rocznych za lata 2012, 2013 i 2014 były istotne z punktu widzenia odbiorców i wpłynęły istotnie na zmniejszenie wartości informacyjnej ww. raportów okresowych spółki" - czytamy w komunikacie.

Komisja oceniła, że wszystkie naruszenia miały charakter rażący, podkreślono w informacji.

"Ponadto, biorąc pod uwagę zarówno liczbę dokonanych naruszeń, jak i ich wagę, wskazać należy, iż począwszy od 1 marca 2013 r. (data publikacji skonsolidowanego raportu kwartalnego za IV kwartał 2012 roku) do dnia 30 kwietnia 2015 r. (data publikacji skonsolidowanego raportu rocznego i raportu rocznego za rok 2014) uczestnicy rynku kapitałowego przy podejmowaniu decyzji odnośnie zaangażowania w akcje spółki środków pieniężnych, bazowali na informacjach, które nie były kompletne i rzetelne, i nie pozwalały na prawidłową ocenę sytuacji finansowej spółki" - czytamy dalej.

W związku z powyższym Komisja nałożyła na spółkę sankcję administracyjną w postaci kary pieniężnej. Kara jest niższa od maksymalnej z uwagi na uwzględnienie przez KNF sytuacji finansowej podmiotu.

d2gwpc8

"Ponadto z uwagi na wskazane powyżej wielokrotne naruszenie przez spółkę obowiązków informacyjnych określonych w przepisach prawa, które miało charakter rażący, Komisja uznała, że w niniejszym przypadku zasadne jest zastosowanie również najdotkliwszej sankcji, tj. bezterminowe wykluczenie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych" - stwierdzono w dokumencie.

W ocenie Komisji, zebrany w toku postępowania administracyjnego materiał uzasadnia stwierdzenie, że emitent nie daje rękojmi należytego wypełniania obowiązków informacyjnych w przyszłości.

"Jedynie zastosowanie tej sankcji, a nie wyłącznie nałożenie kary pieniężnej, pozwala Komisji Nadzoru Finansowego na eliminowanie z rynku regulowanego podmiotów, które w sposób rażący naruszają obowiązki określone w ustawie o ofercie uniemożliwiając tym samym podejmowanie przez inwestorów racjonalnych decyzji inwestycyjnych. Podmioty takie zagrażają bowiem bezpieczeństwu obrotu i prawidłowemu funkcjonowaniu rynku kapitałowego" - wskazano w informacji.

Komisja uznała, że 30 dni od dnia, w którym niniejsza decyzja stanie się ostateczna jest terminem, w ciągu którego inwestorzy będą mieli możliwość podjęcia decyzji co do dalszego zaangażowania w akcje spółki.

Calatrava Capital to spółka inwestycyjna, która weszła na GPW poprzez zmianę nazwy i profilu działalności wcześniej notowanego Invar Biuro System.

(ISBnews)

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8